eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeWzrósł węgierski indeks BUX

Wzrósł węgierski indeks BUX

2007-04-19 09:39

Przeczytaj także: Indeks DJIA atakował szczyt wszech czasów

Dzisiaj jednak obawy o to, że wzmocnienie jena zahamuje proces carry trade (tak istotny dla podtrzymania wzrostów w krajach rozwijających się) powinny i u nas od początku sesji indeksy obniżać. Będziemy się wpatrywali w kurs jena i to on będzie dyktował kierunek, ale nałożą się jeszcze do tego raporty makro z USA i wyniki kwartalne amerykańskich spółek. Sytuacja jest bardzo nieklarowna, a jeśli tak jest to najlepiej stanąć z boku i przeczekać.

Nic nie jest w stanie popsuć nastrojów w USA

W środę indeksy w Eurolandzie od rana osuwały się. Obawiano się sesji w USA, gdzie kilka dużych spółek (przede wszystkim Yahoo) opublikowało niezbyt satysfakcjonujące raporty kwartalne. Szkodził też wzrost kursu EUR/USD – atakował poziom 1,36 USD za euro. Sytuacji w niczym nie zmieniła publikacja protokołu z posiedzenia Banku Anglii. Nie było w nim nic, co mogłoby graczy zaskoczyć. Rynki akcji były jednak nadal bardzo odporne na wzrost kursu EUR/USD. Nawet przełamanie poziomu 1,36 USD nie zwiększyło w sposób istotny podaży. Zresztą przed otwarciem sesji w USA na rynku walutowym rozpoczęła się korekta.

O środowej sesji w USA nie da się wiele powiedzieć oprócz tego, że po nudnej sesji indeks DJIA pobił rekord wszech czasów, a nastroje inwestorów były znakomite. Jedyną publikacją poza raportami spółek był raport o zmianie zapasów paliw. Spadły zarówno zapasy ropy jak i benzyny oraz destylatów. Jednak cena tego surowca zmieniła się nieznacznie, bo podobno amerykańskie rafinerie zwiększyły produkcję. Taka niewielka zmiana ceny była jednak według mnie wynikiem niepewności panującej na rynku walutowym, gdzie kursowi EUR/USD nie udało się utrzymać nad poziomem 1,36 USD. Trudno zresztą było oczekiwać, że właśnie w środę, kiedy to rynek walutowy nie dostał żadnych impulsów, padnie rekord wszech czasów. Niewielkie zmiany kursu dolara były powodem kosmetycznego wzrostu ceny złota. Kontrakty na miedź staniały o 1,5 procenta, ale to była tylko korekta wtorkowego, czteroprocentowego wzrostu.

Jeśli chodzi o rynek akcji to należałoby po kolei omawiać wyniki kwartalne spółek, co nie ma zbyt wiele sensu. Jednak trochę trzeba o tym napisać, bo to pokazuje, czym kieruje się teraz rynek. Muszę przypomnieć, że we wtorek po sesji raporty opublikowały Intel, IBM i Yahoo, a rynek je w środę dyskontował. Poza dyskusją było Yahoo, bo słaby zysk i takie same prognozy doprowadziły do dziesięcioprocentowego spadku ceny akcji. Tracił też IBM i to mimo podania zgodnych z oczekiwaniami wyników i prognoz, bo obniżył mu rekomendację Goldman Sachs. Pomogła jednak Wachovia podnosząc rekomendację dla Caterpillara.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: