eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweOszczędzanie na przyszłość dziecka

Oszczędzanie na przyszłość dziecka

2007-04-20 11:21

Przeczytaj także: Jak inwestować w przyszłość dziecka?


Oszczędzać możemy samodzielnie lub za pośrednictwem specjalnych programów oszczędzania, jakie oferują towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz firmy ubezpieczeniowe. Wybierając samodzielne inwestowanie, musimy posiadać choćby podstawową znajomość rynku finansowego i obserwować rynek w poszukiwaniu nowych, atrakcyjnych rozwiązań dla naszych pieniędzy, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka. Jeśli jednak zdajemy sobie sprawę, że nasza wiedza nie jest wystarczająca, ale mamy dobre chęci do odkładania dla dziecka, lepiej powierzyć sprawę fachowcom. Wprawdzie poniesiemy w tej sytuacji opłaty manipulacyjne, ale lepsze to niż samodzielne próby w dziedzinie, która jest nam obca. Wystarczy wówczas wybrać odpowiedni program oszczędnościowy, ustalić składkę i złożyć stałe zlecenie w banku tak, aby składka była regularnie odprowadzana. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie zapomnimy o terminie płatności i, co równie ważne, nie zadrży nam ręka, kiedy przyjdzie płacić kolejne składki.

Zarówno przy samodzielnym oszczędzaniu dla naszej pociechy, jak i przy oszczędzaniu za pośrednictwem instytucji finansowych musimy określić warunki wypłat zgromadzonego kapitału. Musimy także wskazać tzw. uposażonego (osobę wskazaną w polisie na życie), który w przypadku śmierci ubezpieczonego podejmie należną kwotę ubezpieczenia. Zazwyczaj jest to żona lub mąż ubezpieczonego. Należy jednak wziąć również pod uwagę okoliczność śmierci obojga rodziców, kiedy to opiekę nad niepełnoletnim dzieckiem sprawować będzie tzw. opiekun prawny. Wskazanie zawczasu takiej osoby to nieodzowny element w tego typu sytuacjach.

Powinniśmy określić w umowie, jaka forma wypłat będzie realizowana:
  • jednorazowa całości zgromadzonych środków,
  • nie więcej niż 30% w jednym roku,
  • określona kwota miesięcznie aż do wyczerpania kapitału (podobnie jak w przypadku renty).

Ustalenie formy wypłat częściowych jest korzystne z dwóch względów:
  • chroni kapitał przed zakusami nieuzasadnionego użycia. Nie możemy mieć bowiem pewności, jak zachowa się opiekun prawny i czy faktycznie wykorzysta pieniądze na cele związane z wychowaniem dziecka,
  • zgromadzony kapitał cały czas pracuje, a wypłacamy jedynie jego małą część. W ten sposób wydłuża się okres wypłat.

W przypadku oszczędzania dla dziecka największym sprzymierzeńcem jest czas. Oszczędzanie ma na celu zgromadzenie większej kwoty. Nie stopa zwrotu z kapitału jest tu najważniejsza, a systematyczność i ochrona kapitału przed inflacją.

poprzednia  

1 2

Inwestowanie w złoto

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: