Rynek nieruchomości w USA: Dziś dane z rynku wtórnego
2007-04-24 10:38
© fot. mat. prasowe
Inwestorzy na świecie poznają dziś kilka danych makro, ale najważniejszą z nich będzie informacja o liczbie sprzedanych w marcu domów w USA na rynku wtórnym.
Przeczytaj także: Wydarzenia tygodnia: Posiedzenie RPP oraz dane o PKB w USA
Wprawdzie przez ostatnie tygodnie inwestorzy zdali się zapomnieć o przyczynach niepokojów na rynkach finansowych w zimie, ale problem przez to nie zniknął. Jak podaje agencja Bloomberga inwestorzy mogli stracić aż 75 mld dolarów na finansowaniu spółek udzielających ryzykownych kredytów hipotecznych. Oczekuje się, że w marcu właściciela zmieniło 6,5 mln domów.W środę zaś poznamy dane z rynku nowych domów - szacuje się, że nabywców znalazło 885 tys. domów. Dla inwestorów ważniejsze są jednak dane z rynku wtórnego, który jest znacznie większy, przez co dotyczy także większej sfery gospodarki.
SYTUACJA NA GPW
Indeksy giełdowe w poniedziałek nieco zafałszowały obraz sytuacji. Choć na jedną spółkę, której akcje drożały przypadły dwie taniejące, WIG nie zmienił się, a sWIG i mWIG nawet zyskały po kilka dziesiątych procent. Wszystko przez spółki budowlane, których indeks - WIG-Budownictwo - wzrósł o 2,8 proc., a ceny poszczególnych akcji rosły nawet o kilkadziesiąt procent. Dla postronnych obserwatorów nie ulega wątpliwości, że inwestorzy nie mają - poza zapałem - argumentów merytorycznych do takiego windowania cen akcji spółek budowlanych. Poza budownictwem reszta rynku spisywała się przeciętnie, więcej akcji taniało, ale obroty - poza wymienioną branżą - były niewielkie i można mówić o małej korekcie na GPW.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Poniedziałkowe notowania w USA przyniosły niewielki spadek wartości indeksów. Dow Jones stracił 0,3 proc., S&P 0,2 proc., a Nasdaq 0,1 proc. Za przyczynę zniżek podaje się wzrost cen ropyw powyżej 65 dolarów, obawy o spadek zysków, czy raczej większe straty firm udzielających ryzykownych kredytów hipotecznych i oczywiście chęć realizacji zysków po ostatnim wzroście.
W Brazylii indeks spadł o 0,5 proc., w Argentynie o 1,1 proc., a w Meksyku o 0,8 proc. W Azji z kolei indeksy rosły dzięki dobrym wynikom producentów elektroniki. Nikkei spadł o 0,02 proc., Kospi zyskał 0,8 proc., a Hang Seng 0,1 proc. Shanghai Composite wzrósł o 0,04 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce