Rząd zostawi podatek Belki?
2007-04-26 10:23
© fot. mat. prasowe
Rząd nie zamierza rezygnować z podatku od zysków kapitałowych - donosi dzisiejsze wydanie Gazety Wyborczej. Okazuje się, że to zbyt łakomy kąsek dla budżetu, wart kilka miliardów PLN rocznie.
Przeczytaj także: W marcu wzrosły wydatki detaliczne, pensje i inflacja
Już w 2005 roku przychody państwa z podatku od samych odsetek z lokat i obligacji wyniosły 1,4 kmld PLN, a kolejne 800 mln PLN dorzucili giełdowi inwestorzy. Wprawdzie nie ma żadnych szacunków jak sprawa prezentowała się w 2006 r. (podatnicy wciąż jeszcze składają zeznania), ale biorąc pod uwagę rozwój giełdowej hossy, trudno przypuszczać, by te wpływy miały zmaleć.Zdaniem Piotra Skwirowskiego - dziennikarza "GW" - resort finansów nie pogardzi taką kwotą i wycofa się z obiecanej likwidacji podatku Belki. Obietnica padła jeszcze przed wyborami, ale później powtórzyła ją Gilowska i dodała, że likwidacja podatku mogłaby mieć miejsce za dwa-trzy lata.
SYTUACJA NA GPW
W środę indeksy giełdowe kontynuowały zniżki, choć tym razem nie były one zbyt przekonujące. WIG stracił 0,3 proc., a WIG20 0,5 proc., wszystko to przy niezbyt wysokich obrotach, które na całym rynku akcji przekroczyły 2,1 mld PLN.
Po opublikowaniu przed sesją wyników przez BZ WBK, które okazały się lepsze od oczekiwań, bardzo dobrze spisywał się sektor bankowy. Przeciwwagą były dla niego akcje Telekomunikacji, które straciły prawie 5 proc., także w reakcji na wyniki kwartalne - te jednak zostały ocenione jako słabsze.
Sezon publikacji wyników kwartalnych rusza na dobre i w najbliższych tygodniach będą one głównym determinantem zachowania kursów. Sądząc po kondycji gospodarki w I kw., wyniki powinny być bardzo dobre.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Nie ustaje hossa na amerykańskich rynkach akcji. Inwestorzy zupełnie nie przejęli się słabymi danymi z rynku nieruchomości, za to bardzo cieszą się z rosnących zysków spółek giełdowych w I kwartale. Wczoraj Dow Jones wzrósł o 1,3 proc. i po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 13 tys. pkt. S&P wzrósł o 1 proc. i jest najwyżej od sześciu lat, podobnie jak Nasdaq, który także zyskał 1 proc.
W Brazylii indeks wzrósł o 1,05 proc., w Argentynie spadł o 0,3 proc., a w Meksyku stracił 0,5 proc.
Optymizm widoczny był także na rynkach azjatyckich. Japoński Nikkei zyskał 1,1 proc., Hang Seng 1 proc., a Shanghai Composite wzrósł o 0,9 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce