NBP: kotwica budżetowa zagrożona
2007-04-26 19:16
Przeczytaj także: Rząd zostawi podatek Belki?
Po kilku sesjach odpoczynku indeksy w Europie powróciły do wzrostów dzięki dobrym wynikom kwartalnym spółek oraz fuzjom i przejęciom. Wiadomością dnia na europejskich parkietach było złożenie kontroferty przejęcia holenderskiego banku ABN Amro przez konsorcjum złożone z trzech instytucji finansowych: Royal Bank of Scotland, Santander i Fortis. Akcje ABN Amro drożały o blisko 5 proc. ponieważ konsorcjum może zapłacić za przejęcie banku 98,5 mld USD, czyli 39 EUR za akcję. Na początku tygodnia brytyjski Barclays oferował ok. 36,25 EUR za akcję holenderskiego banku. W środę inwestorzy poznali kolejną porcję raportów finansowych - pozytywnie zaskoczyły wynikami Siemens, Michelin, a za oceanem Amazon, Conoco Philips oraz Pepsi. Po udanym otwarciu giełd w USA indeks DIJA po raz pierwszy w historii pokonał poziom 13 000 pkt.WALUTY
Pomimo, że nie było dzisiaj publikacji żadnych ważnych danych, dzień na rynku walutowym można uznać za ciekawy. Inwestorzy postanowili nie czekać na jutrzejszą informację o PKB w Stanach i kurs USD/JPY wybił się z bazy już dzisiaj. Po czterech dniach konsolidacji dolar wzrósł o 0,7 proc. i kosztuje 119,5 JPY. Jen tracił również do euro i na poziomie 126,5 JPY jest na granicy pobicia rekordu z 16 kwietnia (przypomnę, rekordu dziesięcioletniego).
Na parze EUR/USD testowano wczoraj przez cały dzień poziom 1,366 USD, ale po nieudanej próbie wejścia na nowe szczyty dolar lekko się umocnił. Kluczowe dla tej pary walut będą jutrzejsze dane ze Stanów, ale skala umocnienia amerykańskiej waluty (0,3 proc) świadczy, że rynki nie spodziewają się rewelacji.
Dużo silniejsze było dzisiejsze umocnienie dolara do funta. W wyniku spekulacji, że obecny kurs już odzwierciedla spodziewane w tym roku podwyżki stóp na Wyspach dolar wzrósł 0,7 proc.
Złotówka wykorzystała ruchy na głównych parach walut żeby odreagować wczorajsze wzrosty i nieznacznie się osłabiła.
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce