Rynek przygotowany na dobre dane o PKB w USA
2007-04-27 09:56
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Wyznawcy dalszych wzrostów przekonują, że niskie (lub niższe) stopy procentowe, wysokie zyski firm i dobra sytuacja na rynku pracy pchają indeksy do góry, jednak tempo w jakim to się dzieje i ignorowanie przez rynek wszelkich negatywnych informacji to symptomy bańki.Uważamy, że wzrosty cen wszelkich aktywów od nieruchomości w USA (w ostatnich latach) po akcje na rynkach wschodzących wynikają przede wszystkim bardzo luźnej polityki monetarnej większości banków centralnych świata. Sytuacja makroekonomiczna ma tutaj wyraźnie drugorzędne znaczenie. W takich okolicznościach dane makro interpretowane są głównie pod względem oczekiwań na zmiany stóp procentowych. Dobre dane, powyżej oczekiwań popchną indeksy do góry ponieważ zmniejszą się obawy o spowolnienie gospodarki.
Słabe dane oznaczać będą brak zagrożenia podwyżkami stóp, lub oczekiwania na obniżki co też przełoży się na dalsze zakupy akcji (przyszłe zyski dyskontowane będą niższymi stopami). W takich okolicznościach dolar najprawdopodobniej pozostawać będzie słaby ciągle z tej samej podstawowej przyczyny – wśród krajów G7 USA jest gospodarką w której perspektywy na dalsze podwyżki stóp są najmniejsze.
Najważniejsze wiadomości
- PL: W marcu 2007 roku sprzedaż detaliczna wzrosła rok do roku o 19,2 procent, zaś licząc miesiąc do miesiąca wzrosła o 19,6 procent.
- CZK: Czeski bank centralny zgodnie z oczekiwaniami rynku pozostawił stopy procentowe na poziomie 2,50%.
- GER: Indeks nastrojów gospodarczych Ifo wzrósł w kwietniu do 108,6 punktu ze 107,7 punktu w marcu.
- UK: Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 0,7% wobec oczekiwań na poziomie 0,6% licząc kwartał do kwartału.
- US :Zamówienia na dobra trwałe w USA wzrosły w marcu o 3,4% wobec wzrostu o 2,4% po korekcie w lutym.
- US: Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu w USA do 321 tysięcy z 341 tysięcy po korekcie tydzień wcześniej.
- PL: Rybiński:'Jeżeli nie wystąpią jakieś nadzwyczajne czynniki to presja aprecjacyjna złotego może się utrzymać'.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.