Rynki finansowe 23-27.04.2007
2007-04-27 18:59
Przeczytaj także: Rynki finansowe 16-20.04.2007
Zagraniczne rynki
• EUROPA Fuzje i przejęcia oraz wyniki finansowe za pierwszy kwartał br. są głównym czynnikiem wpływającym na ceny akcji. W tym tygodniu rywalizacja bankowych gigantów o przejęcie holenderskiego banku ABN Amro wkroczyła w końcową fazę. Oferta przejęcia złożona przez brytyjski bank Barclays, która miała doprowadzić do powstania piątego największego banku na świecie, okazała się niewystarczająca wobec połączonych sił trzech instytucji: Royal Bank of Scottland, Santander i Fortis. Konsorcjum jest gotowe zapłacić blisko 100 mld USD, z czego 70 proc. w gotówce. Spółki surowcowe traciły na wartości ponieważ inwestorzy doszli do wniosku, że krótkoterminowy potencjał wzrostu zaczyna się wyczerpywać.
• USA Indeksy w USA rosły w mijającym tygodniu pomimo całej serii kiepskich danych makroekonomicznych. Najstarszy indeks nowojorskiej giełdy Dow Jones Industrial Average po raz pierwszy w historii pokonał granicę 13 000 pkt., a S&P zbliżył się do psychologicznego oporu 1500 pkt. Stan amerykańskiej gospodarki nie daje podstaw do takiego optymizmu inwestorów – rosną wprawdzie wyniki spółek, ale w dużej mierze dzięki globalnym koncernom korzystającym z ożywienia w Europie i Azji. W piątek opublikowano dane, według których tempo wzrostu gospodarki USA było w pierwszym kwartale 2007 r. najwolniejsze od czterech lat i wyniosło 1,3 proc. Na domiar złego w tym tygodniu okazało się również, że inflacja rośnie, a na rynku nieruchomości liczba rozpoczętych budów jest najniższa od 1997 roku.
• AZJA Produkcja przemysłowa w Japonii nieoczekiwanie spadła, co w połączeniu z rosnącymi zapasami części elektronicznych sygnalizuje zwalniający popyt na wyroby z kraju kwitnącej wiśni. Na spodziewane podwyżki stóp procentowych przez bank centralny może więc inwestorom przyjść jeszcze poczekać. Na giełdzie odbiło się to przeceną akcji banków. Dobrze przyjęto wyniki Toyoty, która sprzedała w pierwszym kwartale więcej samochodów niż dotychczasowy lider General Motors.
fot. mat. prasowe
Rynek surowców
Na rynku surowcowym po raz pierwszy od siedmiu tygodni potaniała miedź. Na wyprzedaż metalu duży wpływ miała pogarszająca się wciąż koniunktura w sektorze nieruchomości w USA. Dane o sprzedaży domów oraz liczbie wydanych pozwoleń na budowy okazały się po raz kolejny gorsze od oczekiwań, a Stany Zjednoczone pozostają drugim po Chinach odbiorcą miedzi. Po próbie odbicia się kursu dolara w połowie tygodnia taniało złoto, ale piątkowe dane o wzroście gospodarki w pierwszym kwartale 2007 r. w USA spowodowały powrót w okolice zamknięcia z końca ubiegłego piątku. Inwestorzy są coraz mniej skłonni lokować pieniądze w amerykańskiej walucie, i w związku z tym zainteresowanie bezpiecznymi instrumentami finansowymi powinno utrzymać się na wysokim poziomie.
Ropa naftowa lekko podrożała ponieważ rafinerie z powodu licznych awarii nie nadążają z produkcją benzyny przed szczytem sezonu wakacyjnego.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce