PKB w pierwszym kwartale poniżej oczekiwań
2007-04-30 10:51
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Nasza opinia, że rynek wydaje się być obecnie przygotowany na dobre dane na temat PKB potwierdziła się, jednak co istotniejsze piątek pokazał, że niezależnie jakie dane będą wychodzić rynki finansowe, a szczególnie giełda będą robić swoje. Giełda odrobiła sporą część strat z pewnością na zasadzie: niższe stopy, lepsza wycena. Dziwne i nielogiczne jednak jest oczekiwanie, że coraz wyraźniej widoczne spowolnienie gospodarcze w USA nie przełoży się w końcu na zyski firm. Widać także, że słabość USD jest coraz częściej powodem do dalszych zakupów akcji (w DJIA jest wielu eksporterów).Rynek wyraźnie podchwytuje wszelkie nawet najwątlejsze powody do zakupów. Kiedyś to się na pewno skończy. Tymczasem na rynku walutowym zapanował spokój i następowała kontynuacja trendów z ostatnich tygodni. Jen się nie umocnił mimo świąt w tym tygodniu, co daje większą pewność siebie sprzedającym pod carry trade, a dolar podobnie jak w ostatnich paru tygodniach sprzedawany był na wszelkich wzrostach.
Obecny tydzień do piątku powinien być dość spokojny i preferujemy otwieranie raczej krótkich pozycji na USD, gdyż rynek może przygotować się na słabsze dane NFP. Czas oczekiwanie sprzyjać będzie analizom a te powinny uzmysłowić inwestorom, że ostatnie dobre dane z rynku pracy były w bardzo dużym stopniu związane z bardzo korzystnymi warunkami pogodowymi w marcu.
Najważniejsze wiadomości
- PL: W marcu 2007 roku sprzedaż detaliczna wzrosła rok do roku o 19,2 procent, zaś licząc miesiąc do miesiąca wzrosła o 19,6 procent.
- CZK: Czeski bank centralny zgodnie z oczekiwaniami rynku pozostawił stopy procentowe na poziomie 2,50%.
- GER: Indeks nastrojów gospodarczych Ifo wzrósł w kwietniu do 108,6 punktu ze 107,7 punktu w marcu.
- UK: Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 0,7% wobec oczekiwań na poziomie 0,6% licząc kwartał do kwartału.
- US :Zamówienia na dobra trwałe w USA wzrosły w marcu o 3,4% wobec wzrostu o 2,4% po korekcie w lutym.
- US: Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu w USA do 321 tysięcy z 341 tysięcy po korekcie tydzień wcześniej.
- PL: Rybiński:'Jeżeli nie wystąpią jakieś nadzwyczajne czynniki to presja aprecjacyjna złotego może się utrzymać'.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.