Ograniczona aktywność inwestorów
2007-04-30 11:36
© fot. mat. prasowe
Długi weekend majowy zbiega się w czasie z początkiem miesiąca. To okres, w którym dane statystyczne za poprzedni miesiąc nie są jeszcze gotowe. Kalendarium świeci więc pustkami.
Przeczytaj także: USA: dziś dane o PKB
Rynki finansowe świata są więc pozostawione same sobie, u nas brak ważniejszych wydarzeń będzie dodatkowo bardziej odczuwalny - mamy w tym tygodniu dwa świąteczne dni. Zwykle taki tydzień oznacza bardzo ograniczoną aktywność tych inwestorów, którzy z jakichś względów nie mogli wyjechać na urlopy.Pewną dawkę orzeźwienia może zapewnić piątek - wtedy poznamy dane o stopie bezrobocia w USA za kwiecień. Od dłuższego czasu liczba nowych miejsc pracy to jedyne pozytywne informacje jakie napływają z amerykańskiej gospodarki. Inwestorzy uważnie więc analizują te dane, żeby przekonać się, czy z tej strony nie płyną żadne nowe zagrożenia.
SYTUACJA NA GPW
Piątkowa sesja należała do najnudniejszych w tym roku. Do godz. 14.30 indeksy dreptały w miejscu - inwestorzy czekali na dane o wzrośćie gospodarczym w USA. Ten okazał się znacznie niższy od oczekiwanych 1,8-2,0 proc. i wyniósł w pierwszym kwartale 1,3 proc. Reakcja mogła być tylko jedna i rzeczywiście bardzo szybko WIG20 spadł o 0,5 proc. Jednak już godzinę później indeks odrabiał straty, bo okazało się, że amerykańskie indeksy nie spadają, a inwestorzy nie przejęli się danymi o minionym okresie. Wolą spoglądać z optymizmem w przyszłość. U nas indeksy wróciły więc do punktu wyjścia i na tym sesja się skończyła. Obroty były mniejsze niż zwykle (1,8 mld PLN na rynku akcji).
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Trudno było się spodziewać, że po tak dobrej sesji jak w środę, kolejny dzień będzie równie pomyślny dla inwestorów w USA. Nie mniej Dow Jones zyskał 0,1 proc., ale już S&P spadł w takim samym stosunku. Spadały akcje producentów materiałów budowlanych, podrożały papier Exxon-Mobil, po dobrych wynikach (9,3 mld USD zysku w I kwartale). Nasdaq zyskał 0,3 proc.
W Brazylii indeks spadł o 1,2 proc., w Argentynie wzrósł o 0,15 proc., a w Meksyku spadł o 0,3 proc.
W Azji spadki - inflacja i produkcja przemysłowa w Japonii spadły bardziej niż oczekiwano. Nikkei spadł o 0,2 proc., Kospi o 0,7 proc., Hang Seng o 0,5 proc.
Shanghai Composite stracił 0,3 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce