eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeFed: fundusze hedżingowe zagrożone kryzysem

Fed: fundusze hedżingowe zagrożone kryzysem

2007-05-04 10:54

Przeczytaj także: Korekta w USA może się przedłużyć


Tydzień kończy się miesięcznym raportem z amerykańskiego rynku pracy, który jak zawsze przypominam, uważany jest za kluczowy, ale najczęściej nie wpływa w sposób istotny na zachowanie rynku akcji. Dla graczy na rynku walutowym może mieć jednak duże znaczenie. Nie bardzo wiadomo, co bardziej obecnie posiadaczy akcji niepokoi (wydaje się nawet, że nic) – czy ważniejsza jest inflacja, czy stagnacja? Zbyt dobre dane z rynku pracy (kolejne lepsze od oczekiwań) zdecydowanie zmniejszyłyby możliwość obniżki stóp. Możliwe, że rynek zacząłby się obawiać podwyżki, a to szkodziłoby akcjom (dla dolara to oczywiście lepiej). Słabe dane zwiększałyby możliwość spowolnienia gospodarki, ale szansa na obniżkę stóp by wzrosła. Wzięty w dwa ognie rynek akcji może po prostu stabilizować się.

Koniec „dziurawego” tygodnia

W środę nasz rynek walutowy wrócił do dominującego trendu. Złoty wzmacniał się mimo spadku kursu EUR/USD, bo uspokoiła się sytuacja w Turcji, gdzie Trybunał Konstytucyjny unieważnił pierwszą turę wyborów prezydenckich. Turecki indeks ISE 100 wzrósł o 2 procent, a w czwartek nadal rósł. Ten problem nie jest już dla nas istotny.

Nic nie zmieniło się na rynku walutowym również w czwartek i trudno oczekiwać, żeby coś istotnego wydarzyło się w piątek. Jednak jasne jest, że kierunek zostanie ustalony po publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy. Jeśli dane będą słabe, tak jak zapowiadał raport ADP, to euro zyska, a za nim pójdzie nasz złoty. Gdyby dolar tracił (co jest bardziej prawdopodobne) to dojdzie do długo oczekiwanej (chociaż zapewne krótkiej) korekty i złoty trochę osłabnie.

Trudno jest pisać o rynku akcji, skoro obroty były w środę nadal niewielkie, a aktywność graczy znikoma. Parę słów trzeba jednak powiedzieć. GPW rozpoczęła w środę sesję od wzrostu idąc za innymi giełdami europejskimi. Nadal bardzo mocne były banki, ale najlepiej zachowywały się akcje KGHM (dzięki wzrostowi ceny miedzi). Nie przeszkadzało rynkowi nawet to, że nadal taniała ropa. W drugiej części sesji liderem dużych spółek był PGNiG (zapewne pomagała informacja o podpisaniu umowy o budowie gazociągu z Danii). Nastroje z czasem się jednak psuły i zanosiło się, że indeksy skończą sesję bez zmian. Dobry początek sesji w USA pomógł jednak w zakończeniu sesji wzrostem.

Dzisiaj kończymy podziurawiony przez dni wolne tydzień i powinniśmy rozpocząć go w dobrym nastroju. Dwudniowe zwyżki indeksów w USA i ciągły wzrost ceny miedzi w połączeniu z ciągle bardzo silnym zachowaniem naszego sektora bankowego dają szansę na bardzo pozytywne zakończenie tygodnia, ale trzeba pamiętać, że rynki europejskie tęsknią już za korektą, a pretekstu do niej może im dostarczyć dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy. Z tego wynika, że sesja rozstrzygnie się dopiero po 14.30.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: