Kontrakty na różnice kursowe
2007-05-07 13:18
Przeczytaj także: Internetowe platformy transakcyjne
Studium przypadku (case study)
Dla zobrazowania zasady funkcjonowania kontraktów na różnice kursowe przeanalizujmy dwa przypadki transakcji.
Pozycja długa
Inwestor posiadający 100.000 USD, chcąc zarabiać na wzroście kursów akcji spółki ABC, której aktualny kurs wynosi 20 USD ma cztery możliwości: (i) kupno za całą kwotę akcji, (ii) kupno odpowiedniej ilości CFD, która odzwierciedlałaby wartość portfela akcji 100.000 USD – bez lewarowania, (iii) częściowo lewarować pozycję w CFD, np. 5 razy (depozyt 20%), co daje potencjał zarabiania równoznaczny z posiadaniem portfela akcji o wartości 500.000 USD, (iv) w pełni lewarować pozycję w CFD, np. 10 razy (depozyt 10%), co daje potencjał zarabiania równoznaczny z posiadaniem portfela akcji o wartości 1.000.000 USD. Załóżmy, że w trakcie trwania inwestycji kurs akcji wzrósł do 25 USD.
fot. mat. prasowe
Wyniki dla poszczególnych strategii pokazują, że największe możliwości osiągnięcia zysku przy takim samym poziomie zaangażowania kapitału daje strategia czwarta. Im wyższa dźwignia, tym potencjalny zysk wyższy. Niestety, taka sama może być strata.
Pozycja krótka
To pozycja odwrotna do przedstawionej powyżej. Zajmie ją inwestor spodziewający się spadku kursu giełdowego określonej akcji. Przyjmując, że inwestor posiada do zainwestowania 100.000 EUR. Spodziewa się, że akcje spółki XYZ, która aktualnie jest notowana po 40 EUR ulegną w najbliższym czasie przecenie. Ma on cztery możliwości: (i) krótką sprzedaż akcji, (ii) zajęcie krótkiej pozycji w CFD, która odzwierciedlałaby wartość pożyczonego portfela akcji 100.000 EUR, (iii) częściowo lewarować pozycję w CFD, np. 10 razy (depozyt 10%), co daje potencjał zarabiania na spadkach kursów akcji, równoznaczny z krótką sprzedażą portfela akcji o wartości 1.000.000 EUR, (iv) w pełni lewarować pozycję w CFD np. 20 razy (depozyt 5%), co daje mu potencjał zarabiania na spadkach kursów akcji równoznaczny z krótką sprzedażą portfela akcji o wartości 2.000.000 EUR. Załóżmy, że w trakcie trwania inwestycji kurs akcji spadł do 36 EUR.
fot. mat. prasowe
Wnioski z tego przykładu są analogiczne jak dla poprzedniego. Właściwe przewidzenie kierunku na rynku może przysporzyć inwestorowi bardzo dużych profitów.
Transakcje na rynku kontraktów na różnice kursowe są zawierane na rynku pozagiełdowym (Over the Counter, „OTC”) przy pomocy elektronicznych platform transakcyjnych, stąd jest to rynek w pełni globalny. Pozwalają one inwestorom na uczestnictwo w międzynarodowych rynkach finansowych i towarowych. Mogą być zawierane z dowolnego miejsca na ziemi poprzez internet lub telefon komórkowy. Przykładem platformy transakcyjnej jest SaxoTrader oferowany przez duński Saxobank. Polski inwestor spotka się tam z obsługą w swoim ojczystym języku.
oprac. : expander