Stopa bezrobocia spadnie do 11 procent?
2007-05-07 19:13
Przeczytaj także: Wydarzenia tygodnia: wyniki kwartalne BPH i Pekao
Niewiele działo się w poniedziałek na warszawskim parkiecie. Wprawdzie po bardzo udanych sesjach w Azji, można było spodziewać się zwyżki, w inwestorach zwyciężyła jednak postawa defensywna. Zwyżka utrzymała się rano tylko przez kilka minut, później indeksy osunęły się i niewiele się już działo.Przyczyną niskiej aktywności mogło być święto w Wielkiej Brytanii - inwestorzy na Wyspach mieli wolne, wobec czego na warszawski parkiet nie napływały zlecenia z Londynu.
Bohaterem dnia były akcje Ruchu, które podrożały o ponad 21 proc., po doniesieniach o kolejce chętnych do przejęcia kontroli nad spółką.
Warto zwrócić uwagę, że 110. spółek zyskiwało, a 153. traciło na wartości. Ale wobec niewielkich obrotów, to raczej ciekawostka niż fakt zmuszający do poważnych refleksji.
WALUTY
Brak publikacji ważniejszych danych na początku tego tygodnia przekłada się na małą zmienność na rynku walutowym. Dolar kontynuuje spadki rozpoczęte w piątek po słabszych danych z amerykańskiego rynku pracy, ale ich zasięg jest niewielki - do głównych par walut traci dzisiaj po 0,2 proc. Tym samym Euro, konsekwentnie zbliża się do 10-cio letniego rekordu na 1,366 USD i można spodziewać się kolejnego ataku na ten poziom w najbliższych dniach.
Jen wykorzystał słabszego dolara do odreagowania po 10 dniach spadków i zyskał 0,3 proc., jednak jest jeszcze za wcześnie, by mówić o zmianie trendu spadkowego na tej parze.
Inwestorzy spodziewają się, że dynamika sprzedaży detalicznej w Stanach spadła w kwietniu o połowę, co byłoby kolejnym sygnałem zwalniającej gospodarki. Dane zostaną opublikowane w piątek i do tego czasu, słabe prognozy powinny wpływać negatywnie na amerykańską walutę.
Po spokojnym otwarciu, złotówka pozostaje na poziomach piątkowych rekordów. O 16:00 za euro płacono 3,74 PLN, za franka 2,27 PLN, a za funta 5,48 PLN. Dolar kosztuje 2,74 PLN i znów jest rekordowo tani.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce