Rośnie popyt na działki budowlane
2007-05-08 11:10
© fot. mat. prasowe
Dzisiejszy "Puls Biznesu" donosi o gwałtownym wzroście popytu na działki budowlane w okolicach miast i lawinowo rosnącej liczbie wydawanych pozwoleń na budowę.
Przeczytaj także: Wydarzenia tygodnia: wyniki kwartalne BPH i Pekao
Domy są tańszą alternatywą dla drogich mieszkań w głównych miastach Polski. Lecz budowa domu w tym roku to bardzo poważne wyzwanie i wielkie kłopoty- wszystko przez wzrost materiałów budowlanych i kosztów robocizny. Przed rokiem za popularnego pustaka "max" płacono około 2 PLN - obecnie cena sięga już 7 PLN, a i tak mało gdzie można go kupić. Ceny cegieł importowanych dochodzą już do 13 PLN za sztukę. Droższa jest także stal, zaczynają się problemy z dostawami cementu, trudno jest też kupić pierwszogatunkowe betony.A to zwiastun kłopotów, które czekają branżę budowlaną, gdy wreszcie ruszą pełną parą inwestycje w przygotowaniach do euro 2012.
SYTUACJA NA GPW
Poniedziałkowa sesja nie należała do emocjonujących. Pozytywny impuls na giełdach azjatyckich nie zachęcił naszych inwestorów do kupowania akcji, ale do sprzedaży też nie było zbyt wielu chętnych. Można mówić o przedłużeniu okresu niskiej aktywności z "majówki".
Tym razem nie długi weekend był tego przyczyną, lecz święto w Wielkiej Brytanii, które wyeliminowało z gry inwestorów z Londynu - główną siłę, jeśli chodzi o inwestorów zagranicznych - na GPW. Stąd też ich brak automatycznie przełożył się na spadek aktywności inwestorów w Warszawie.
Większość indeksów straciła na tym po ok. 0,5 proc., ale zdecydowanie za wcześnie na wyciąganie wniosków z tego powodu. Wszak wciąż jesteśmy blisko szczytów hossy. Warto tylko pamiętać, że maj często jest okresem realizacji zysków.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Tylko od początku miesiąca w USA ogłoszono plany fuzji i przejęć o wartości rynkowej 128 mld dolarów. To główny powów, dla którego akcje - mimo coraz słabszych danych makro - wciąż drożeją. W poniedziałek Dow Jones zyskał 0,4 proc., a S&P 0,3 proc. Słabiej spisał się Nasdaq, który spadł o 0,05 proc.
Indeks giełdy w Brazylii stracił 0,6 proc., a w Argentynie 1,45 proc. (tam jest najniżej od miesiąca), w Meksyku spadł o 0,8 proc. wymazując wczorajszy wzrost.
Główne rynki azjatyckie we wtorek rano zanotowały niewielkie straty indeksów. Po wcześniejszej zwyżce przyszedł czas na skromną korektę. Nikkei spadł o 0,1 proc., podobnie zachował się Kospi. Hang Seng stracił 0,8 proc.
Shanghai Composite wzrósł o 2,8 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce