Optymizm rządu kontra niepokój na rynkach
2007-05-08 20:07
© fot. mat. prasowe
Rząd przyjął dziś wstępne założenia do przyszłorocznej ustawy budżetowej. Wzrost gospodarczy w 2008 r. ma wynieść 5,5 proc., a inflacja 2,3 proc.
Przeczytaj także: Rośnie popyt na działki budowlane
Prognoza wzrostu gospodarczego wywołuje najmniej kontrowersji i wydaje się konserwatywna. Nieco inaczej prezentuje się inflacja. Rząd zakłada, że siłą wzrostu gospodarczego będą inwestycje i ożywienie na rynku. Prawdopodobny wzrost konsumpcji trzeba będzie zaspokajać zwiększonym importem. Całość nie składa się wcale na spadek inflacji (ostatnie dane to 2,5 proc.), lecz raczej na wzrost, choć być może za wcześnie jeszcze na polemikę. Ministerstwo Gospodarki zakłada utrzymanie tempa wzrostu eksportu w tym i przyszłym roku na poziomie ok. 15 proc., natomiast resort pracy zrewidował swoje oczekiwania co do stopy bezrobocia na koniec roku, która ma wynieść 11 proc.SYTUACJA NA GPW
Dorabianie tezy do wtorkowych spadków innej niż realizacja zysków po dynamicznych wzrostach, będzie dość naciągana, ponieważ w gospodarce z dnia na dzień nie pogorszyła się koniunktura oraz nic nie wskazuje, że do krajowych funduszy inwestycyjnych przestają płynąć oszczędności Polaków. Dwuprocentowy spadek indeksów nie jest jeszcze zapowiedzią głębszej korekty, ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że zimny prysznic przychodzi z reguły w najmniej oczekiwanym momencie, gdy większość inwestorów ma bardzo wygórowane oczekiwania.
Amerykanie na początku maja przytaczają często powiedzenie "sell in May and go away", które sugeruje że letni okres nie sprzyja inwestycjom w akcje. Historyczne stopy zwrotu pokazują, że w tym czasie lepiej wyjechać na dłuższe wakacje i odpocząć od giełdy, jednak wówczas musimy liczyć się, że ominie nas część potencjalnych zysków.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce