Optymizm rządu kontra niepokój na rynkach
2007-05-08 20:07
Przeczytaj także: Rośnie popyt na działki budowlane
We wtorek inwestorzy realizowali zyski zarówno w Europie, jak i za oceanem. Indeks Dow Jones Stoxx 600, który dzień wcześniej był najwyżej od września 2000 roku osunął się z rekordowych poziomów. W Nowym Jorku indeksy traciły ok. 0,5 proc., ale wyniki spółek nie wskazują na dramatyczne załamanie koniunktury. Wyprzedaż akcji wynika w większym stopniu z umocnienia dolara, który tracąc na wartości przez ostatnie kilka tygodni pomagał europejskim giełdom.WALUTY
W ciągu dnia dolar się umocnił, zyskując do euro i jena odpowiednio 0,3 proc. i 0,4 proc. Ciężko to wytłumaczyć fundamentalnie, dlatego, że na jutrzejszym posiedzeniu, FED prawie na pewno nie podniesie stóp procentowych (przy zwalniającej gospodarce i bardzo niskiej inflacji w Stanach). Jest to raczej odreagowanie natury technicznej po silnym osłabieniu dolara względem euro w kwietniu o 2,3 proc. i w dalszej części tygodnia możemy spodziewać się odwrócenia tego trendu.
Po bardzo spokojnym rozpoczęciu tygodnia, złotówka mocno słabnie, tracąc 0,6 proc. do dolara i 0,5 proc. do funta. Wydaje się, że inwestorzy zaczęli realizować zyski, po wypychaniu polskiej waluty na nowe rekordy w ostatnich trzech miesiącach, przez które dolar potaniał do 2,74 PLN, a funt do 5,47 PLN. Euro umocniło się o 0,2 proc., podobnie jak frank szwajcarski, który na początku dnia zszedł do poziomu 2,267 PLN (najtaniej od 2001 roku). co jest na pewno dobrą wiadomością dla posiadaczy kredytów hipotecznych w tej walucie.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce