Inwestowanie: nowe fundusze nieruchomości
2007-05-09 12:35
Jeśli ktoś się boi powtórki majowej korekty może zainteresować się nieruchomościami. W maju będą przynajmniej trzy ciekawe oferty.
Przeczytaj także: Fundusze nieruchomości w Polsce
KBC TFI wprowadza swój kolejny fundusz zamknięty. To nic innego jak tzw. produkt strukturyzowany tworzony na kilka lat. Wynik będzie zależny od indeksu EPRA skupiającego europejskie spółki działające na rynku nieruchomości. Na stronie KBC widzę już informację o tzw. partycypacji, czyli o tym w jakiej proporcji inwestor będzie uczestniczył w zmianie wspomnianego indeksu. Ten wskaźnik wynosi 0,85, czyli 85%. Prospekt funduszu ma się pojawić 7 maja.Nie będę już zanudzał matematyką ale każdy kto sobie upodoba tę właśnie ofertę (i praktycznie jakikolwiek produkt strukturyzowany) powinien dokładnie przeanalizować wzór wg którego zostanie obliczony wynik na koniec. W przypadku funduszu trzeba tego poszukać w prospekcie, jeśli to będzie polisa, wówczas "tajemnicę" znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia itd. Nie wystarczy informacja że "inwestujemy w nieruchomości Europy Środkowo-Wschodniej", bo potem może się okazać, że produkt oparty jest w praktyce o kilka spółek działających w tym regionie, wynik zależy od określonego dnia w przyszłości (bo zastosowano zwykłą opcję europejską), a do tego partycypacja i gwarancja kapitału są poniżej 100 proc. Nie będą już pokazywał palcem. Wszystko dla ludzi, ale pod warunkiem, że widzą co kupują.
KBC należy do nielicznych firm na polskim rynku które oferują przyzwoite produkty w ramach tzw. "struktur". Jednym z ich patentów jest stosowanie uśredniania (tzw. opcja azjatycka) w końcowym okresie trwania inwestycji. Działa to tak, że np. przez 4 lata zarabiamy (ew. tracimy) tyle co jakiś indeks (np. EPRA) a potem jest "hamowanie" - mechanizm uśredniania zmniejsza dynamikę zmian na jakiś czas przed finiszem. W efekcie możemy zarobić trochę mniej, ale też trochę mniej stracić - zależy od tego co się będzie działo w końcówce. W każdym razie spada ryzyko. I do tego sama opcja jest tańsza, więc oferta może być bardziej atrakcyjna dla klienta lub (i to w polskich realiach jest częściej stosowane) producent może więcej zarobić.
Inna ciekawa oferta powinna wyjść ze stajni Investors TFI - to firma zajmująca się funduszami typu hedge. Wiadomo że nie zawsze im się będzie tak dobrze wiodło jak do tej pory, więc postanowili urozmaicić portfolio produktów. I wymyślili fundusz zamknięty o nazwie bodajże Bułgaria i Rumunia. Moim zdaniem strzał w 10-tkę - powinno się to sprzedać na pniu. Tym bardziej że zbierają nie więcej niż 100 mln zł - działa mechanizm taki jaki przy funduszach małych i średnich spółek: jeśli coś jest reglamentowane, to pewnie jest dobre.
Przeczytaj także:
Fundusze nieruchomości nie zachwycają
oprac. : Maciej Kossowski / expander
Więcej na ten temat:
fundusze nieruchomości, inwestycje w nieruchomości, fundusz rynku nieruchomości