eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeAmerykańskie spółki: słabe raporty kwartalne

Amerykańskie spółki: słabe raporty kwartalne

2007-05-10 10:48

W środę, dość nieoczekiwanie, indeksy w Eurolandzie ruszyły szybko do góry. Inwestorzy zachowywali się tak, jakby amerykańskie spółki po sesji nie opublikowały słabych raportów kwartalnych, a akcje Cisco nie straciły 5 procent.

Przeczytaj także: NAR: spadek cen po raz pierwszy od 1991 roku?

Bardzie istotne było to, że rynek amerykański nie poddał się oczekiwanej przecież korekcie. Poza tym bykom pomagały publikowane rano raporty kwartalne spółek i spekulacje o możliwości przejęcia Rio Tinto przez BHP Bilton. Jednak nastroje dosyć szybko „siadły” i rynki weszły w stan marazmu, a indeksy zaczęły się osuwać przechodząc nawet na minusy. Rynek walutowy nie dostał żadnego impulsu, więc wpierw zamarł, a potem kurs EUR/USD zaczął się osuwać. Od południa jednak znowu rósł. Widać było, że rynek chce po prostu doczekać komunikatu FOMC.

W USA gracze też czekali na komunikat po posiedzeniu FOMC reagując w na informacje ze spółek. Jedynym raportem mogącym wpłynąć na zachowanie rynków była informacja o zapasach ropy i paliw w USA. Okazały się, że we wszystkich kategoriach nastąpił wzrost zapasów, co doprowadziło do spadku ceny ropy o 1,1 procenta. Realizacja zysków pociągnęła w dół cenę miedzi, a złoto reagowało spadkiem ceny na umocnienie dolara.

Informacje ze spółek były mieszane. Nadal pomagały obozowi byków informacje o fuzjach i przejęciach. Credit Suisse spekulacjami o przejęciu zachęcił do kupna akcji OfficeMax, a cena Alltela rosła, bo Wall Street Journal napisał, że spółka prowadzi rozmowy z trzema potencjalnymi kupcami. Najbardziej pomagał indeksowi DJIA wzrost kursu IBM. Analitycy Goldman, Sachs twierdzą, że przyśpieszenie wykupu akcji podniesie w przyszłości zyski tej spółki. Poza tym rósł kurs Texas Instruments, który poinformował, że podniósł marże. Były jednak i negatywy. Gracze przeceniali akcje Cisco, które opublikowało niesatysfakcjonujące ich prognozy sprzedaży. Poza tym Toll Brothers (deweloper w segmencie luksusowych domów) poinformował, że jego prognoza na ten kwartał jest nieaktualna, bo stan rynku nieruchomości jest dużo gorszy od jego oczekiwań. Przed komunikatem FOMC indeksy S&P 500 i DJIA lekko rosły, a NASDAQ spadał.

Okazało się, że Komitet Otwartego Rynku oczywiście (nikt nie oczekiwał, że będzie inaczej) nie zmienił poziomu stóp procentowych (5,25 proc.). Komunikat nie różnił się prawie niczym od poprzedniego. Większy nacisk położono jednak na „nieco za wysoką” inflację bazową. Stwierdzono też, że Komitet nadal niepokoi się tym, że istnieje ryzyko, iż inflacja nie będzie malała tak, jak się tego oczekuje. Jeśli chodzi o gospodarkę to zauważono znaczne spowolnienie w pierwszym kwartale i pogorszenie sytuacji na rynku nieruchomości, ale oczywiście pojawiła się też mantra, którą można dostrzec w poprzednich komunikatach: „wydaje się prawdopodobne, że gospodarka będzie się rozwijała w umiarkowanym tempie”. FOMC uzależnił swoje działania od kolejnych danych makroekonomicznych.

Ponieważ komunikat był może nieco bardziej „jastrzębi” niż poprzedni to wzmocnił się dolar i wzrosła rentowność obligacji. Rynek akcji zlekceważył całkowicie tę delikatną zmianę tonu komunikatu. Indeksy z początku tylko spadły, ale niedźwiedzie miały stanowczo za mało siły. Byki natychmiast to poczuły i nic już nie mogło zatrzymać wzrostu indeksów. DJIA znowu ustanowił rekord wszech czasów, a S&P 500 zbliżył się znacznie do swojego. Jak widać euforyczne nastroje utrzymują się, a gracze nadal nie chcą widzieć żadnych zagrożeń.

Ponieważ wyjeżdżam w delegację to nie będę mógł w piątek napisać komentarza porannego. Dlatego też omówię to, co może się wydarzyć w ciągu dwóch najbliższych dni. Dzisiaj jest też dzień banków centralnych, tyle że europejskich. Decyzje o poziomie stóp procentowych podejmują Bank Anglii i Europejski Bank Centralny. Ten pierwszy powinien, zgodnie z prognozami, podnieść stopy do 5,5 procenta, a ECB poziomu stóp najpewniej nie zmieni. Takie decyzje są już zawarte w cenach akcji, więc reakcje zobaczylibyśmy jedynie wtedy, gdyby rynek został zaskoczony.

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: