Przecena na giełdach
2007-05-10 18:46
© fot. mat. prasowe
Zarówno Europejski Bank Centralny jak i Bank Anglii podjęły decyzje zgodne z oczekiwaniami ekonomistów - EBC nie zmienił stóp, a BoE podniósł je o 25 punktów bazowych.
Przeczytaj także: Fed: stopy procentowe bez zmian
Reakcja rynków na te przewidywalne decyzje była w przypadku euro niezauważalna. Funt zaś zaczął spadać, co można przypisać zarówno realizacji zysków (wcześniej funt drożał w oczekiwaniu na decyzję BoE) jak i zmianom na rynku walutowym - o czym niżej. Dzień przyniósł także niezłe dane z amerykańskiego rynku pracy (mniej wniosków o zasiłek) i informacje o wzroście deficytu handlowego w USA oraz cen importu do Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy wybrali z tej mieszanki dane z rynku pracy i na ich podstawie kupowali dolara, co doprowadziło do przeceny na światowych giełdach.SYTUACJA NA GPW
Tym razem rynek zachował się zupełnie inaczej od naszych porannych przewidywań. Rano co prawda mieliśmy zwyżkę, ale bardzo krótkotrwałą. Przez większą część dnia indeksy już tylko osuwały się przy braku aktywności ze strony kupujących. Popyt został po prostu odstawiony, a korekta zaczyna nabierać kolorów.
Obroty na całym rynku akcji wyniosły prawie 2 mld PLN, z czego 874 mln przypadły na WIG20 (to niezbyt wiele). Indeks blue chips na koniec sesji zanotował spadek o 1,4 proc., ale to tylko wskazanie końcowego fixingu. Tuż przed zakończeniem notowań ciągłych spadek sięgnął 1, 8 proc. Indeks dotarł dokładnie do poziomu wsparcia na 3540 pkt. Jego przełamanie nadwątli zapewne siły optymistów.
Przed sesją swoje wyniki podały banki BPH i Pekao. Obydwa były w granicach oczekiwań analityków (w dolnych granicach). Akcje banków spadły odpowiednio o 2,1 i 3,8 proc.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce