Bezpieczne oszczędzanie
2007-05-14 10:05
Niedawna podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej może oznaczać, że nieco bardziej opłacalne staną się lokaty bankowe i fundusze pieniężne.
Przeczytaj także: Oszczędzanie na przyszłość dziecka
W obecnych warunkach makroekonomicznych można się spodziewać, że RPP nie skończy na zwiększeniu stóp o 25 punktów bazowych. W ciągu roku czekają nas kolejne ruchy – niewykluczone, że nawet o następne 75 punktów. Takie wyraźne podwyższenie stóp daje bankom pole do zmiany oprocentowania lokat. Doświadczenie lat poprzednich pokazuje jednak, że po podobnych ruchach Rady dużo szybciej rośnie oprocentowanie kredytów niż depozytów, a do tego odsetki od lokat nie zwiększają się aż tak bardzo jak stopy procentowe. W związku z tym gdyby wzrosły one w sumie o 1 punkt procentowy, to zapewne banki zdecydowałyby się raczej na podwyżkę o 0,5-0,7 proc.Z drugiej strony konkurencja na rynku bankowym jest coraz większa, więc niewykluczone, że niektóre instytucje będą starały się pozyskać klientów również wysokością oprocentowania lokat. Dla oszczędzających to jednak nie bez znaczenia, bo mimo dobrej koniunktury na giełdzie, nie można zapominać o podstawowej zasadzie lokowania pieniędzy, czyli o dywersyfikacji. Część środków warto trzymać w mniej zyskownych, ale bezpiecznych instrumentach.
Wpłacając pieniądze do banku trzeba jednak poszukać dobrej oferty. Rozpiętość stawek oprocentowania jest bowiem bardzo duża. W Banku Pocztowym, czy w Banku Pekao oprocentowanie miesięcznej lokaty zaczyna się od 1,25 proc. Z kolei maksymalne stawki sięgają 5 proc. w Noble Banku, Getin Banku czy Toyota Banku.
Oprocentowanie rośnie w zależności od tego, na jak długo powierzamy pieniądze, a także jaką kwotą deponujemy. I tu trzeba dokonać wyboru między tymi parametrami. Nie zawsze bowiem najwyżej oprocentowana lokata będzie idealnym rozwiązaniem. Trzeba uwzględniać ryzyko, że pieniądze mogą być potrzebne przed upływem wyznaczonego czasu. A w przypadku zerwania lokaty banki nie są już tak hojne. Co prawda niektóre z nich płacą wtedy połowę odsetek za okres, w którym trzymaliśmy u nich pieniądze, ale wiele z nich nie wypłaca w takiej sytuacji nic ponad zainwestowany kapitał. Ponadto tymi zyskami trzeba się jeszcze podzielić z fiskusem. Wypłata będzie pomniejszona więc o 19-proc. podatek od zysków kapitałowych. Jeśli więc bank proponuje lokatę z opro-centowaniem w wysokości 5 proc. to efektywna stopa wyniesie 4,05 proc. Kolejny wyznacznik zyskowności lokat to kapitalizacja, czyli to, jak często bank nalicza odsetki i dopisuje je do rachunku. Im częściej, tym lepiej dla nas, bo wtedy więcej pieniędzy pracuje na koncie.
Alternatywą dla lokat bankowych są fundusze rynku pieniężnego, które lokują pieniądze w bezpieczne i krótkoterminowe instrumenty, w tym również w depozyty bankowe. W ciągu ostatniego roku takie fundusze przyniosły od 3 do 4 proc. W porównaniu z lokatami bankowymi, nie wypadają więc imponująco, bo znalezienie rocznej lokaty z oprocentowaniem na poziomie średnio 3,5 proc. nie jest dużym problemem. W tym roku jednak, w związku z podwyżkami stóp, ich zyski powinny być wyższe i przekraczać 4 proc. Trzeba jeszcze pamiętać, że stopy zwrotu, jakie można znaleźć w tabelach publikowanych przez różne media, nie uwzględniają 19-proc. podatku Belki, który będziemy musieli zapłacić w przypadku sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszu. Mają one jednak jedną podstawową zaletę w stosunku do lokat, a mianowicie płynność. Zamiana jednostek funduszu na gotówkę na koncie, to kwestia góra kilku dni. I nie tracimy należnych nam odsetek jak w przypadku lokat. Wartość jednostki takich funduszy rośnie bowiem dość stabilnie i niezależnie od okresu inwestycji możemy liczyć na podobną stopę zwrotu.
Myśląc więc o bezpiecznej konstrukcji części naszego portfela, warto wziąć pod uwagę zarówno lokaty, jak i fundusze rynku pieniężnego. A pamiętając o wspomnianej dywersyfikacji, podzielić pieniądze pomiędzy różne instrumenty w zależności od kwoty czy okresu inwestycji. Możemy też zdecydować się na inwestycję części naszych środków w najbezpieczniejsze instrumenty na rynku, jakimi są obligacje Skarbu Państwa.
Przeczytaj także:
Polacy czekają na obniżki stóp procentowych
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
oszczędzanie, bezpieczne oszczędzanie, fundusze pieniężne, fundusze rynku pieniężnego, lokaty bankowe