Aukcja bonów skarbowych odwołana
2007-05-14 18:28
Przeczytaj także: Wydarzenie tygodnia: inflacja w Polsce i USA
Na europejskich parkietach tydzień rozpoczął się od niewielkich zmian wartości indeksów. Wiadomością dnia był komunikat o zamiarze przejęcia przez 80 proc. akcji giganta branży motoryzacyjnej DaimlerChrysler przez fundusz private-equity. Papiery spółki drożały we Frankfurcie o ponad 3,5 proc. ponieważ Cerberus chce zapłacić za większościowy pakiet 7,4 mld USD. Volkswagen najprawdopodobniej odrzuci ofertę przejęcia złożoną przez Porsche, co zwiększa szansę na dalszą konsolidację w branży. Mocno zachowywała się branża telekomunikacyjna - akcje Nokii rosły o blisko 4 proc. po zapowiedzi zwiększenia udziału spółki w rynku telefonii komórkowej w drugim kwartale 2007. Na drugim biegunie znalazły się spółki surowcowe tracące z powodu taniejących metali, akcje Rio Tinto przeceniono w Londynie o 4,2 proc.WALUTY
Euro umacnia się dzisiaj do głównych walut - do dolara i funta zyskuje po 0,2 proc., a do jena 0,4 proc. i jest bliskie szczytów z początku maja (163,5 JPY). Inwestorzy spekulują, że stopy w eurolandzie do końca roku zostaną podniesione do 4,5 proc. (obecnie 3,75 proc.), a na ostatnim posiedzeniu zostały pozostawione bez zmian. Ponieważ do kolejnego jest prawie miesiąc, dynamika tego umocnienia jest niewielka. Wiele też zależy od publikowanego jutro PKB w pierwszym kwartale w strefie euro.
Dolar zyskuje dzisiaj do jena 0,2 proc. i wygląda na to, że po raz trzeci będzie testował poziom 120,4 JPY, który stoi na drodze do jego dalszych wzrostów.
Złotówka umacniała się dzisiaj schodząc przed 14:00 do poziomu 2,77 PLN za dolara i 3,75 PLN za euro, jednak po wypowiedzi Stanisława Nieckarza z NBP, który stwierdził, że kolejne podwyżki stóp w najbliższym czasie nie będą potrzebne zaczęła tracić. O 16:30 wspomniane dolar i euro były o grosz droższe, frank kosztował 2,28 PLN, a funt 5,50 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce