eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeUSA: Inflacja CPI zgodna z prognozami

USA: Inflacja CPI zgodna z prognozami

2007-05-16 14:18

Przeczytaj także: Dziś inflacja CPI w Polsce i USA


Rynek akcji nie bardzo wiedział, jak reagować na te wszystkie informacje. Ze spółek też bowiem nadchodziły mieszane informacje. Bardzo słabe wyniki kwartału opublikował Home Depot. Słabą prognozę zysku podał Wal-Mart. Szkodząc indeksowi NASDAQ spadał też kurs Amgen, bo Medicare zaproponował, że ograniczy płatności za jeden z jego leków. Rósł jednak kurs General Motors po podniesieniu rekomendacji przez Lehman Brothers. Po opublikowaniu bardzo dobrego raportu kwartalnego rósł też mocno kurs Agilent Technologies.

Gracze skupili się na dobrych informacjach i danych o inflacji i do 19.00 indeksy S&P 500 oraz DJIA trzymały się na bardzo solidnych plusach. Po publikacji raportu z rynku nieruchomości nastroje jednak gwałtownie się pogorszyły, co doprowadziło do zakończenia sesji spadkiem indeksów. Szczególnie mocno ucierpiał NASDAQ, ale DJIA wzrósł o 0,3 procenta bijąc rekord wszech czasów. Nie było to jednak zakończenie, które byki mogą uznać za sukces. Rynek szykuje się do korekty.

Można powiedzieć, że dzisiaj jest dzień europejskiej inflacji. Dowiemy się przed południem, jaka była w kwietniu inflacja w strefie euro oraz jak Bank Anglii ocenia perspektywy dla inflacji w Wielkiej Brytanii. W obu przypadkach wyższa inflacja lub prognozy jej wzrostu pomagałaby funtowi i euro, a szkodziła akcjom. Mała presja inflacyjna skutkowałby odwrotnymi reakcjami.

Najważniejsze będą jak zwykle amerykańskie dane makro. Godzinę przed rozpoczęciem sesji dowiemy się ile w kwietniu rozpoczęto budów domów i ile udzielono zezwoleń na ich budowę. Zawsze przypominam, że te dane niewiele mówią o stanie rynku nieruchomości, ale gracze reagują na ich publikacje bardzo żywiołowo, więc trzeba na nie zwrócić uwagę. Im więcej będzie rozpoczętych budów tym lepiej dla dolara i akcji. Dane słabe zaszkodziłyby dolarowi, ale niekoniecznie akcjom. Prognozy są dosyć pesymistyczne, więc jest pole dla pozytywnej niespodzianki.

Drugi zestaw danych (15 minut przed rozpoczęciem sesji) nie powinien mieć większego znaczenia dla zachowania rynków (a jeśli nawet to jedynie uzupełniające). Gracze praktycznie nigdy nie reagują na dane o dynamice produkcji przemysłowej i wykorzystaniu potencjału produkcyjnego. W zasadzie słusznie, że nie reagują, bo jeśli mówimy o mniej niż 20 procentach całej gospodarki amerykańskiej to można sobie pozwolić na takie lekceważenie. Być może zobaczymy jednak jakieś ruchy kursu EUR/USD po ich publikacji. Dowiemy się też jeszcze, jakie był w ostatnim tygodniu zapasy paliw w USA, co może dać pretekst do ruchu na rynku ropy.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: