USA: produkcja przemysłowa wzrosła o 0,7 proc.
2007-05-16 18:12
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w USA: dziś nowe dane
W środę europejskie giełdy w większości odnotowały spadki, które pochłonęły niewielką część zysków wypracowanych w ciągu ostatnich tygodni. Po silnym ruchu w górę bykom wyraźnie potrzebny jest odpoczynek, brakuje inwestorów gotowych zaakceptować ceny akcji, które szybko podskoczyły. Nie należy doszukiwać się w obecnej sytuacji nadciągającej recesji, przytaczać spektakularnych historii spekulacyjnych baniek, ponieważ fundamenty większości europejskich krajów są bardzo stabilne. Za oceanem sytuacja wygląda nieco inaczej- kolejny dzień z rzędu rosły indeksy w USA, gdzie kiepskie dane są systematycznie ignorowane przez inwestorów. W środę okazało się, że liczba wydanych pozwoleń na budowę domów w kwietniu osiągnęła najniższy poziom od dziesięciu lat i była o 28 proc. niższa niż przed rokiem.WALUTY
Złotówka traci dzisiaj w relacji go głównych walut. Najwięcej podrożał dolar (o 0,4 proc.) po dobrych danych ze Stanów, gdzie wzrosła produkcja przemysłowa oraz ilość rozpoczętych budów (spodziewano się spadku), co może sugerować ożywienie na rynku nieruchomości. Euro zyskało dzisiaj 0,2 proc. i ustaliło nowe lokalne maksimum na 3,79 PLN. Potwierdziło tym samym trend korekcyjny rozpoczęty na początku ubiegłego tygodnia.
Funt zyskał 0,3 proc. i kosztuje 5,53 PLN, a frank pozostał na wczorajszym poziomie (2,29 PLN) w wyniku jego przeceny na rynkach zagranicznych.
Po dobrych danych zza oceanu, dolar umocnił się do euro o 0,15 proc. i jest na poziomie 1,36 USD.
Do pozostałych walut euro zyskało, najwięcej do jena i franka, odpowiednio 0,3 proc. i 0,2 proc. Jest to wynikiem spekulacji na temat wzrostu stóp w eurolandzie, który zwiększyłby opłacalność transakcji typu carry trade (zakup aktywów w krajach o wyższej stopie zwrotu za pieniędze pożyczone w krajach o niskim koszcie kapitału).
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce