eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweInwestowanie: krótka sprzedaż

Inwestowanie: krótka sprzedaż

2007-05-18 13:54

Przeczytaj także: Strategia inwestycyjna z wykorzystaniem obligacji skarbowych


Na zabezpieczenie pożyczki papierów wartościowych inwestor jest zobowiązany złożyć depozyt, składający się z dwóch części: depozytu początkowego oraz depozytu dodatkowego. Depozyt początkowy może być złożony w formie pieniężnej. Pożyczkodawca może zaakceptować również bony i obligacje skarbowe, inne papiery wartościowe według własnego uznania a także gwarancje, akredytywy lub poręczenia bankowe.

Zabezpieczenie dodatkowe mogą stanowić środki pieniężne, bony i obligacje skarbowe oraz papiery wartościowe. Przyjmując jako depozyt papiery wartościowe pożyczkodawca może stosować wagi ryzyka, określone na podstawie własnych algorytmów, co powoduje, że uwzględnia się mniej niż 100% ich aktualnej wyceny (haircut). Łączna suma zabezpieczenia nie może być mniejsza niż 130% wartości rynkowej pożyczonych papierów. Nadwyżka 30% w tym przypadku jest pobierana na wypadek znacznych zmian cen na rynku papierów wartościowych. Jeżeli wartość zabezpieczenia spadnie poniżej 130% wartości rynkowej pożyczonych papierów wartościowych, wówczas inwestor jest zobowiązany, najpóźniej na cztery godziny przed zakończeniem sesji w dniu następnym, uzupełnić depozyt do wymaganego minimum. Nie wywiązanie się z tego obowiązku skutkuje natychmiastowym wypowiedzeniem umowy przez pożyczkodawcę, który dokonuje zakupu papierów wartościowych na koszt inwestora i dokonuje ostatecznego rozliczenia transakcji.

Należy zaznaczyć, że pożytki wynikające z papierów wartościowych złożonych jako depozyt przysługują ich właścicielowi, czyli pożyczkobiorcy.

Koszty

Pożyczka papierów, podobnie jak pieniędzy, kosztuje. A wielkość kosztu wynika z aktualnych stóp procentowych, czasu trwania pożyczki oraz wartości pożyczonych papierów.

Przykład:
Inwestor dokonujący krótkiej sprzedaży pożycza na jeden miesiąc od domu maklerskiego 10.000 sztuk akcji spółki Alfa, których kurs wynosi 10 zł, stąd wartość rynkowa całego pakietu stanowi 100.000 zł. Za udzieloną pożyczkę dom maklerski pobiera wynagrodzenie 6% w skali roku. Stąd jej koszt wynosi:

gdzie:
K – koszt pożyczki
W – wartość rynkowa pożyczonych akcji
r – oprocentowanie pożyczki w skali roku
n – czas trwania pożyczki w dniach

Po podstawieniu danych otrzymujemy:
K = 100.000 x 6% x (30/365) = 493 zł

Stanowi to niecałe 0,5% wartości pożyczanych akcji. Z wydłużaniem czasu pożyczki koszty będą proporcjonalnie wzrastać. Ponadto należy doliczyć koszty transakcyjne, które kształtują się na poziomie 0,5% (transakcja sprzedaży i kupna papierów wartościowych).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: