Inwestowanie: krótka sprzedaż
2007-05-18 13:54
Przeczytaj także: Strategia inwestycyjna z wykorzystaniem obligacji skarbowych
Jako pierwszy na rynku pożyczek papierów wartościowych w Polsce zaistniał Dom Inwestycyjny BRE Banku S.A., który w dniu 28 marca 2000 roku zawarł pierwszą w historii Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie transakcję krótkiej sprzedaży. Od tego czasu za jego pośrednictwem zawarto już wiele tego typu transakcji. Aby złożyć zlecenie krótkiej sprzedaży za pośrednictwem Domu Inwestycyjnego BRE Banku S.A. należy posiadać rachunek inwestycyjny, podpisać ramową umowę pożyczki i krótkiej sprzedaży oraz wnieść odpowiednie zabezpieczenie. Warunki umowy pożyczki i krótkiej sprzedaży są przedmiotem indywidualnych negocjacji pomiędzy domem maklerskim a klientem.
Klienci Domu Inwestycyjnego BRE Banku S.A. posiadający pakiety akcji, które mogą być przedmiotem krótkiej sprzedaży (akcje spółek o najwyższej kapitalizacji, posiadające dużą płynność), mogą również odpłatnie udostępniać własne papiery wartościowe do pożyczania.
Deutsche Bank Polska S.A. rozpoczął działalność pozwalającą na pożyczanie papierów wartościowych w drugiej połowie 2005 roku, tworząc w ramach Departamentu Powierniczego Zespół Pożyczek Papierów Wartościowych (Domestic Securities Lending). Dzięki temu Bank ten zaoferował swoim klientom produkt zwiększający zakres możliwych do zastosowania strategii inwestycyjnych, który jednocześnie pozwala uniknąć problemów w przypadku nieterminowego rozliczenia transakcji sprzedaży.
-Pożyczki papierów wartościowych to z jednej strony możliwość stosowania przez inwestorów strategii opartych na krótkiej sprzedaży, a z drugiej to dodatkowy zysk dla pożyczkodawców, będących przeważnie inwestorami długoterminowymi, których papiery są pożyczane - mówi Jacek Popiołek, Kierownik Zespołu Pożyczek Papierów Wartościowych z Deutsche Bank Polska S.A.
Jak widać, rynek pożyczek papierów wartościowych daje inwestorom nowe możliwości osiągania zysków w sytuacjach, kiedy kursy spadają a portfele inwestorów posiadających papiery wartościowe topnieją. Pomimo symetrii profili wypłaty tego rodzaju inwestycje są ryzykowne, gdyż mamy tu do czynienia z ograniczonym czasem na zamknięcie inwestycji i istnieje zagrożenie konieczności przeprowadzenia takiej operacji przy niekorzystnej dla pożyczającego sytuacji rynkowej, w tym przypadku - hossie. Inwestorzy nabywający akcje nie są ograniczeni czasem i mogą dekoniunkturę przeczekać, przeobrażając się z inwestorów krótkoterminowych na średnioterminowych lub ze średnioterminowych na długoterminowych.
Inny problem to ryzyko odkupu papierów. W sytuacji papieru mało płynnego, jeżeli na rynku będzie duża liczba otwartych krótkich pozycji, może istnieć ryzyko nagłego wzrostu jego ceny, jeżeli duża część inwestorów zacznie realizować zyski ze swoich pozycji i pojawi się nagle duży popyt.
Nie mniej jednak korzyści z krótkiej sprzedaży są bezsporne, czego przykładem jest potwierdzona na rozwiniętych rynkach poprawa efektywności wyceny papierów wartościowych. Dla inwestorów giełdowych krótka sprzedaż to narzędzie poszerzające możliwości kreowania strategii spekulacyjnych, hedgingowych i arbitrażowych.
oprac. : expander