eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 14-18.05.07

Rynki finansowe 14-18.05.07

2007-05-18 18:51

Przeczytaj także: Rynki finansowe 7-11.05.2007


RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Zarówno dane o inflacji jak i wzroście przeciętnego wynagrodzenia w Polsce były zgodne z oczekiwaniami i nie wpłynęły na zachowanie cen obligacji. Również niemrawa korekta na GPW nie skłoniła inwestorów do większego zainteresowania bezpiecznymi papierami. Generalnie inwestorzy mają świadomość, że rośnie ryzyko kolejnych podwyżek stóp procentowych, ale na korzyść obligacji działa także bardzo dobra sytuacja budżetu. Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmniejszenie potrzeb pożyczkowych Polski w tym roku „o kilka miliardów złotych”, co wobec dużego popytu na te papiery, na razie neutralizuje oczekiwania na wzrost stóp rynkowych. Na koniec tygodnia obligacje 10-letnie dawały 5,3-proc. rentowność, a więc taką samą jak przed tygodniem. Nie zmieniają się istotnie także stopy WIBOR.

Zagraniczne rynki

Amerykańskie papiery skarbowe o 10-letnim terminie wykupu dawały w piątek 4,77 proc. rentowność – to jest najwyższą od kwietnia i wyższą o 15 pkt niż przed tygodniem. Rentowność wzrosła, a ceny obligacji spadły, ponieważ inwestorzy obawiają się, że chińskie przedsiębiorstwa mogą generować mniejsze zyski z eksportu do USA, a co za tym idzie, będą miały mniejsze pieniądze do zainwestowania w amerykańskie obligacje. Jednak wielu analityków uważa, że to naciągany scenariusz.

Z kolei w Europie rentowność obligacji 10-letnich niemieckiego rządu wzrosła do 4,29 proc. z 4,16 proc. przed tygodniem. Inwestorzy są przekonani, że europejski bank centralny podniesie w czerwcu stopy procentowe w strefie euro, a część z nich oczekuje, że taka decyzja zostanie podjęta także we wrześniu.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Mijający tydzień to prawdziwa przeplatanka sesji wzrostowych ze spadkowymi, z której niewiele wynikało. Dzięki udanej końcówce tygodnia WIG zakończył tydzień wzrostem o 0,5 proc., ale obroty – także w skali tygodnia – były niższe niż te podliczone w miniony piątek. Słabiej spisały się akcje dużych firm – WIG20 stracił 1,5 proc. – ponieważ inwestorzy byli rozczarowani wynikami spółek paliwowych, a spadek cen miedzi pociągnął w dół akcje KGHM. Tradycyjnie już lepiej radziły sobie akcje spółek średnich – indeks mWIG zyskał 3,7 proc.

W nadchodzącym tygodniu 59 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się spadku wartości indeksu WIG20, a 18 proc. oczekuje jego wzrostu. Nastroje nadal są więc podłe, co zwykle przekłada się na wzrost cen akcji na GPW.
Rynek walutowy 14-18.05.07

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: