Waniliowy swap i opcja cap
2007-05-21 10:30
Przeczytaj także: Ryzyko kursowe w firmie: transakcje zabezpieczające
Opcja cap finansowana opcją walutową
Kupno opcji cap służy zabezpieczeniu ekspozycji na ryzyko stopy procentowej (np. długu) przed jej wzrostem. Opcja cap jest instrumentem dającym prawo posiadaczowi do otrzymania wyrównania różnicy powstałej między ustaloną stopą będącą ceną wykonania opcji, a stopą rynkową.
Strony ustalają następujące parametry transakcji:
- stopę odniesienia (bazując na analogiach do opcji walutowych – „cenę wykonania”)
- nominał od którego odprowadzane są odsetki będące przedmiotem zabezpieczenia
- reżim płatności odsetek
Załóżmy, że firma kupuje opcję cap ze stopą odniesienia na poziomie 4,2% WIBOR 3M z hipotetycznym nominałem 10 mln PLN. Bank zobowiązuje się do wypłaty różnicy między odsetkami płaconymi przez firmę (np. po stopie rynkowej 4,3%) do poziomu 4,2%, z poprawką na deannualizację stopy według której płacone są odsetki i stopa odniesienia.
Za opcję firma musi zapłacić premię, czyli cenę opcji, która wynika z odpowiednich wzorów matematycznych i oczekiwań rynku. Zerokosztowość operacji zabezpieczenia ryzyka wzrostu stopy procentowej osiągnąć można przez sprzedaż opcji walutowej na wybranej parze przy określonych oczekiwaniach dotyczących rynku. Przykładowo, jeżeli firma oczekuje, że w określonym horyzoncie czasowym kurs USDPLN będzie wzrastać, to może sprzedać opcję sprzedaży USDPLN, która przy wyższych poziomach wygaśnie bezwartościowa. Tym samym firma sfinansuje zakup zabezpieczenia cap. Oczywiście, ma to swoją cenę – ekspozycji na ryzyko walutowe.
Przeczytaj także:
Rynek instrumentów pochodnych VI 2009
1 2
oprac. : Piotr Denderski / AFS
Więcej na ten temat:
transakcja swap, waniliowy swap, opcje, opcja cap, instrumenty finansowe, ryzyko walutowe