Produkcja przemysłowa poniżej oczekiwań
2007-05-21 18:54
© fot. mat. prasowe
Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła w Polsce o 12,4 proc. (r/r) i spadła o 8,7 proc. (m/m). W obu wypadkach to wynik gorszy od oczekiwań.
Przeczytaj także: Produkcja przemysłowa w Polsce - dziś dane
Wolniejszy wzrost produkcji nie zrobił wczoraj wrażenia na inwestorach, choć spodziewano się, że podana liczba przekroczy 15 proc., a część ekonomistów mówiła nawet o 17,5 proc. Pocieszający jest za to wolniejszy wzrost cen produkcji - wyniósł 2,3 proc. (oczekiwano 2,4 proc.). Choć utrzymuje się dwucyfrowa dynamika wzrostu produkcji i nie ma powodu do lamentu, to widać także w zestawieniu ze wzrostem płac (8,4 proc.), że wzrost wynagrodzeń powoli zaczyna nadążać za wzrostem wydajności. Presja płacowa utrzymuje się na wysokim poziomie, zaś o przyspieszenie produkcji może być trudno. To jednak zagrożenie na przyszłość.SYTUACJA NA GPW
Sesja bardzo przyjemna dla oka i dla portfeli posiadaczy akcji. Popyt wreszcie pokazał się z lepszej strony, tym razem inwestorom nie zabrakło odwagi. WIG20 zyskał 1,5 proc., przy obrotach przekraczających 1 mld PLN. Może nie jest to oszałamiająca kwota, ale jednak znacznie wyższa niż przez dwie ostatnie sesje, po których można było mieć wątpliwości, w którą stronę podąży rynek. Dziś tych wątpliwości jest mniej, ale tak naprawdę dopiero pokonanie 3600 pkt będzie przekonującym sygnałem zażegnania ryzyka korekty.
Co ciekawe rynek wyraźnie ruszył w górę dopiero po publikacji sporo słabszych od oczekiwanych danych o produkcji przemysłowej. Ale to nie danymi GUS kierowali się inwestorzy lecz spadkiem jena i umocnieniem dolara, a także - pośrednio - złotego. Zachowanie rynku walutowego jest zastanawiające, ale póki co wydaje się sprzyjać GPW.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce