Produkcja przemysłowa poniżej oczekiwań
2007-05-21 18:54
Przeczytaj także: Produkcja przemysłowa w Polsce - dziś dane
W Europie inwestorzy w dalszym ciągu kupują akcje, chociaż siła byków od kilku sesji zdaje się wyczerpywać, a głównym motorem wzrostów pozostają fuzje i przejęcia. Analitycy banku inwestycyjnego Lehman Brothers spodziewają się średniego wzrostu światowych giełd o ok. 7 proc. do końca 2007r. W swoim raporcie specjaliści zwracają uwagę na dobre wyniki spółek oraz wysoki poziom gotówki w firmach, który może nasilić skalę przejęć. Bieżący rok będzie rekordowy pod tym względem - do tej pory w samej Europie poinformowano o transakcjach sięgających łącznie 1,2 bn USD. Z analizy innego banku, szwajcarskiego UBS wynika, że zagraniczni inwestorzy zaczynają doceniać niemiecki i japoński rynek nieruchomości, gdzie ceny gruntów i działek są dużo niższe niż w innych rozwiniętych krajach. Za oceanem na otwarciu sesji główne indeksy zyskiwały na wartości.WALUTY
Po dwóch tygodniach spadków, złotówka zaczęła tydzień od silnego umocnienia do walut europejskich, zyskując po 0,4 proc. do euro i funta, oraz 0,5 proc. do franka. Jednak po publikacji danych z sektora produkcyjnego w Polsce ta tendencja się odwróciła i po oddaniu jednej trzeciej wspomnianych wzrostów polski złoty kończy dzień na poziomie 3,77 PLN za euro, oraz odpowiednio 2,28 PLN i 5,52 PLN za franka i funta. Popołudniowe dane dotyczące dynamiki produkcji oraz inflacji w sektorze produkcyjnym okazały się niższe od oczekiwań, co oznacza, że mogą się sprawdzić zapowiedzi Sławomira Skrzypka (prezesa NBP) o tym, że dalsze podwyżki stóp w najbliższych miesiącach nie będą potrzebne.
Na rynkach zagranicznych na uwagę zasługuje silne umocnienie dolara, który zyskał do jena 0,4 proc. po tym, jak kwestia mocnego osłabiania się japońskiej waluty w ostatnich 2 latach nie została poruszona na szczycie ministrów finansów grupy G8, co inwestorzy odebrali jako zielone światło do kontynuacji tego trendu. Para EUR/USD spadła o 0,5 proc., co przełożyło się na umocnienie dolara w relacji do złotówki - po wzroście o 0,2 proc. amerykańska waluta jest do kupienia za 2,80 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce