Rentowność obligacji stale rośnie
2007-05-23 11:13
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Sytuacja złotego jest w bardzo dużym stopniu związana z tym co obecnie dzieje się na rynkach zagranicznych. Od około 2 tygodni złoty znajduje się pod presją. Początkowo wyglądało to na typową korektę po wielu tygodniach wzrostów, jednak fakt, że w tym samym czasie zaczęły rosnąć rentowności długu na rynkach zagranicznych potwierdza, że nie jest to tylko korekta techniczna. Na dłuższych wykresach widać formację odwrócenia trendu – odwróconą głowę z ramionami, jednak złoty zmaga się z silnymi oporami technicznymi powyżej 3.79. Na wykresie widoczny jest korekcyjny kanał spadkowy w kanale wzrostowym. Obecnie jesteśmy blisko górnej granicy i brak szybkiego odbicia sugeruje wybicie z kanału, ruch powyżej 3.80 i dokończenie formacji odwróconej RGR. Preferujemy otwieranie długich pozycji przy 3.78 z celem na 3.82.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Korekta na EURUSD rozwija się, jednak wsparcia techniczne, które napotyka kurs są bardzo silne. Kluczowym poziomem jest teraz 1.3440, którego przełamanie powinno wywołać spadek aż do 1.3380. Preferujemy spadki po wybiciu z obecnej formacji trójkąta. Sytuacja na innych rynkach finansowych sprzyja umocnieniu dolara (dług, surowce), dochodzi jeszcze napływ kapitału w związku z dużym wzrostem ilości transakcji przejęć i poszukiwanie wyższych rentowności (obecnie 10- lat daje 4.83%, 20 punktów więcej niż miesiąc temu).
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Dziś zapoznamy się z notatkami z kwietniowego posiedzenia BoE. Decyzja Banku Anglii Głowna stopa procentowa pozostała na niezmienionym poziomie 5,5%. W ostatnim czasie nadchodzące dane fundamentalne były mieszane. Słabsze dane na temat inflacji PPI i CPI oraz sprzedaży detalicznej oraz wzrost podaży pieniądza. Najistotniejszy dzisiaj będzie wynik głosowania, dzięki czemu będziemy mogli stwierdzić, czy istnieje szansa na kolejna podwyżkę stóp. Dzisiaj preferowalibyśmy krótkie pozycje w GBPUSD wznawiane w okolicy 1,9775. Rejon 1,9780 stanowi dość istotny opór wynikający z ostatnich lokalnych maksimów, potwierdzonych geometria. Istotnym wsparciem są okolice 1,9660, gdzie przebiega 100-okresowa średnia na wykresie dziennym.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Dolarjen jest coraz bliżej ostatnich szczytów zanotowanych w styczniu i lutym bieżącego roku. Zbliżamy się do bardzo istotnego poziomu w rejonie 122,00. Sadzimy, że ruch wzrostowy będzie kontynuowany właśnie w te rejony, gdzie naszym zdaniem może pojawić się podaż. W dalszym ciągu preferowalibyśmy długie pozycje wznawiane w okolicach 121.50. Należy jednak być dość ostrożnym, gdyż oscylatory wskazują na duże wykupienie rynku, co może być sygnałem do jakiegoś ruchu korekcyjnego. Dodatkowo istnieje ryzyko szybszych podwyżek stóp procentowych w Japonii, jak to wynika z wypowiedzi niektórych przedstawicieli BoJ.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.