Rynek nieruchomości w USA: sprzedaż domów wzrosła
2007-05-24 18:10
© fot. mat. prasowe
Sprzedaż nowych domów w USA wzrosła w kwietniu o 16,2 proc., choć oczekiwano stagnacji. Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły o 1,6 proc., choć spodziewano się wzrostu o 0,6 proc.
Przeczytaj także: Chińskie giełdy czeka załamanie?
Dane są więc pomyślne - i dla inwestorów amerykańskich i dla tych, od których los zależy od koniunktury w Stanach, a więc dla zdecydowanej większości. Warto jednak pamiętać, że dla danych z rynku nieruchomości w USA ważniejsza będzie jutrzejsza publikacja liczby transakcji na rynku wtórnym, który jest kilkukrotnie większy od pierwotnego. Wydarzeniem o lokalnym zasięgu była publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Część członków Rady twardo obstaje przy założeniu, że globalna konkurencja zwalczy inflację, część dostrzega zagrożenia we wzroście wynagrodzeń oraz przyspieszeniu gospodarczym związanym z organizacją Euro 2012.SYTUACJA NA GPW
Rano mieliśmy dość głęboki spadek WIG20, który sprowadził indeks aż do 3515 pkt. Przez resztę dnia straty były stopniowo odrabiane - indeks zyskał od dna 65 punktów, a więc prawie 2 proc. i zdołał zakończyć dzień na plusie.
Obroty, które temu towarzyszyły nie były zbyt wysokie - na całym rynku podliczono je na 2 mld PLN, w przypadku blue chips było to 774 mln PLN. Nieco więcej niż wczoraj, ale trudno mówić o uderzeniu popytu.
Rano inwestorzy wyraźnie wystraszyli się ostrzeżeń Alana Greenspana o tykającej bombie na giełdzie w Chinach, ale z czasem nabrali przekonania, że w zasadzie wypowiedź ta nie wnosi nic nowego.
WIG i mWIG pobiły dziś swoje rekordy notowań. Na wyróżnienie zasługuje Agora, której akcje podrożały o 4,9 proc. po wiadomości o zamiarze wypłacenia dywidendy przez spółkę.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce