Rynki finansowe 21-25.05.07
2007-05-25 19:56
Przeczytaj także: Rynki finansowe 14-18.05.07
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Rynek obligacji w Polsce jest płaski jak stół, bez zmian także na rynku pieniężnym. Rentowność obligacji 10-letnich wyniosła na koniec tygodnia 5,31 proc., tak samo było przed tygodniem, przed dwoma, przed trzema… Stopa WIBOR wynosi 4,45 proc. i przez cały tydzień nawet nie drgnęła. Inwestorów w ogóle nie zdziwiły dane gospodarcze odbiegające w dół od oczekiwań rynkowych o produkcji przemysłowej i wydatkach detalicznych. Rynek przyjął po prostu, że przez najbliższych kilka miesięcy nie ma się co przejmować inflacją i innymi danymi makro, wobec czego inwestorzy nie reagują nawet na zaskakujące informacje.
Zagraniczne rynki
Obligacje amerykańskiego rządu tracą na wartości w miarę jak inwestorzy zyskują pewność, że drugie półrocze będzie całkiem niezłe dla amerykańskiej gospodarki. Inwestorzy stopniowo przenoszą pieniądze z bezpiecznych obligacji w bardziej ryzykowne rejony, a efekt może być tylko jeden. Rentowność 10-letnich papierów skarbowych wzrosła w minionym tygodniu do 4,86 proc. z 4,77 proc. przed tygodniem i z 4,62 proc. przed dwoma tygodniami.
Z kolei obligacje niemieckiego rządu także traciły – rentowność „dziesięciolatek” wzrosła do 4,37 proc. z 4,29 proc. proc. przed tygodniem. Także w Europie inwestorzy są coraz bardziej pewni trwałości ożywienia gospodarczego i wybierają akcje w miejsce bezpiecznych papierów. A poza tym są także pewni kolejnych podwyżek stóp procentowych w strefie euro.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
To był przede wszystkim tydzień wysokiej zmienności nastrojów. Trzy sesje wzrostu i dwie spadku pozwoliły WIG-owi zakończyć tydzień zwyżką o 2,9 proc. (w skali pięciu sesji), co oczywiście samo w sobie jest informacją pozytywną. Pokazuje odporność rynku na zawirowania, które stały się przede wszystkim udziałem rynków światowych. Wartość obrotów – także w skali tygodnia – wzrosła do 10 mld PLN i była najwyższa od pięciu tygodni. Ważną informacją był także raport biura maklerskiego CA-IB, które oszacowało, że w minionym tygodniu na nasz rynek akcji napłynęły 34 mln USD od zagranicznych inwestorów. To potwierdza nasze przypuszczenia o ich udziale we wzroście indeksów, zwłaszcza na wtorkowej sesji. Po raz kolejny większy wkład w zwyżki w Warszawie miały akcje małych i średnich firm – sWIG zyskał 4 proc., mWIG 4,1 proc., a WIG20 1,1 proc.
W przyszłym tygodniu 31 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się wzrostu WIG20 (optymistów przybyło o 13 pkt proc.), a 46 proc. zakłada konsekwentnie spadek tego indeksu (odsetek pesymistów spadł o 13 pkt proc.).
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce