eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 21-25.05.07

Rynki finansowe 21-25.05.07

2007-05-25 19:56

Przeczytaj także: Rynki finansowe 14-18.05.07

Zagraniczne rynki

EUROPA W kończącym się tygodniu nastroje inwestorów na europejskich parkietach uległy nieznacznemu pogorszeniu, ale na długo oczekiwaną korektę jeszcze się nie doczekaliśmy. Co więcej wcale nie jest powiedziane, że realizacja zysków nie rozpocznie się dopiero za kilka tygodni, ponieważ koniunktura gospodarcza w regionie jest bardzo zdrowa, firmy zwiększają zyski i chociaż ich akcje na giełdach są wyceniane dość wysoko, to wciąż nie brakuje kupujących. Lekkie spadki można tłumaczyć obawami o nadchodzące podwyżki stóp procentowych w euroregionie - bank centralny może zwiększyć koszt kredytu, aby zapobiec wzrostowi cen dóbr i usług.

USA Niemal wszystkie indeksy w USA biły w tym tygodniu rekordy, jednak w ostatecznym rozrachunku nie można powiedzieć, żeby inwestorzy mieli szczególne powody do zadowolenia. DIJA pokonał pod koniec tygodnia 13 600 pkt., tym razem jednak przynajmniej część wzrostów można racjonalnie wyjaśnić. Okazało się, że sprzedaż nowych domów po bardzo słabych danych z ostatnich miesięcy odbiła się w górę, a zaskakujące ożywienie przeżywał również rynek dóbr trwałych. Fuzje i przejęcia w dalszym ciągu napędzają popyt na akcje - w tym tygodniu operator nowojorskiej giełdy NYSE Euronext poinformował, że po dwóch nieudanych próbach przejęcia londyńskiej LSE, kupi szwedzki parkiet za 3,7 mld USD.

AZJA Komentarz Allana Greenspana o przegrzaniu chińskiego rynku akcji nie wywołał wprawdzie tak nerwowej reakcji jak pod koniec lutego, kiedy po wypowiedzi o możliwej recesji w USA giełdy na całym świecie zareagowały silnymi spadkami. Natomiast w Szanghaju, akcje spółek kategorii B (dostępne dla cudzoziemców) zachowywały się bardzo niestabilnie - jedynie w poniedziałek indeks zmienił wartość o mniej niż 5 proc. Po spotkaniu z przedstawicielami USA, Wu Yi, wicepremier Chin, dał inwestorom do zrozumienia, że nie należy oczekiwać szybkiego uwolnienia kursu juana.

Rynek surowców


Pierwsza część tygodnia upłynęła na rynku metali pod znakiem stabilizacji ceny miedzi - inwestorzy nie wykonywali wielkich transakcji przed publikacją danych o wysokości importu Chin w kwietniu. W piątek okazało się, że był zakupy miedzi były o 20 proc. niższe niż przed rokiem i cena jednego funta metalu szybko zjechała w dół. Przecena nie była zbyt silna, ponieważ rosnące od kilku tygodni zapasy miedzi przy chińskiej giełdzie metalowej sugerowały taki scenariusz i cena wcześniej dostosowała się do niego. Złoto taniało trzeci tydzień z rzędu, pozostając pod wpływem notowań dolara oraz popytu na alternatywne formy inwestycji, jakimi są np. metale szlachetne. Ropa naftowa wyceniona została podobnie jak w ubiegły piątek na ok. 65 USD za baryłkę.

Rynek walutowy 21-25.05.07

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: