Jaki wzrost gospodarczy za I kwartał?
2007-05-28 11:53
Przeczytaj także: BoJ podniesie stopy?
SUROWCE
W piątek miedź podrożała najbardziej od początku kwietnia - po zwyżce o 4,2 proc. cena ustabilizowała się w powyżej 3,31 USD za funt. W ostatnich tygodniach największą uwagę inwestorzy przykładali do wiadomości z chińskiego rynku, ponieważ ten kraj odpowiada za ok. 40 proc. światowego zużycia metali przemysłowych. Kiedy jednak okazało się, że szósty dzień z rzędu spadały światowe zapasy miedzi, które są wprawdzie na bardzo wysokim poziomie, pesymistyczne nastroje zostały nieco rozwiane. W Chinach odnotowano w tym czasie zmniejszenie się rezerw surowca o 0,5 proc., ale spadek łącznej światowej podaży miedzi był trzykrotnie wyższy, co sugeruje ożywienie w branży w innych państwach.
Uncja złota kosztuje 655 USD i jest już o ponad 4 proc. tańsza niż na początku miesiąca. Wpływ stopniowego odzyskiwania siły przez dolara amerykańskiego skutkuje w wyprzedaży metali szlachetnych, ponieważ rosną szansę na lepsze nastroje inwestorów za oceanem, a co za tym idzie zapotrzebowanie na bezpieczne inwestycje stopniowo malej.
Za baryłkę ropy naftowej płacono w piątek o 1,5 proc. więcej niż dzień wcześniej, czyli ok. 65 USD.
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce