Banki także czekają na fundusze
2007-06-04 11:06
Przeczytaj także: Kredyt pomostowy z dotacją Banku Millennium
"Z naszych doświadczeń wynika, że najchętniej po fundusze i jednocześnie finansowanie zewnętrzne sięgają MSP" - mówi Magdalena Typa, menedżer z banku BPH. "Prawie 98 proc. naszych klientów korzystających z funduszy UE to przedsiębiorstwa, pozostałe 2 proc. to jednostki sektora finansów publicznych, w tym jednostki samorządu terytorialnego. Ta proporcja wynika ze specyfiki dotychczas realizowanych programów. Wymóg posiadania kredytu w przypadku programów wsparcia inwestycyjnego MSP stymulował zainteresowanie tego sektora kredytami. Z kolei mechanizm prefinansowania oferowany jednostkom należącym do sektora finansów publicznych na realizację projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych powodował ich nikłe zainteresowanie kredytami oferowanymi na zasadach rynkowych" - opowiada. I jak zaznacza, bank BPH jest przygotowany do finansowania projektów klientów, które są objęte wsparcie finansowym ze środków UE w różnych formach.
"Są to przede wszystkim produkty Euro Ekspres Kredyt dla Klientów Biznesowych i Kredyt Unijny dla Klientów Korporacyjnych. Cechą odróżniającą ofertę tych kredytów od standardowych jest niższa marża oraz akceptacja dokumentacji przygotowanej na potrzeby uzyskania dotacji jako części dokumentacji niezbędnej do otrzymania kredytu" - zaznacza Magdalena Typa. Alternatywną do kredytowania formą pozyskania finansowania zewnętrznego na realizację przedsięwzięć współfinansowanych ze środków UE jest emisja papierów dłużnych (obligacji oraz bankowych papierów wartościowych). Innymi instrumentami powiązanymi z kredytowaniem są poręczenia i gwarancje oferowane przez bank, w tym ze środków Funduszu Poręczeń Unijnych.
Specjalne produkty
BRE Bank też przygotował specjalny produkt: kredyt inwestycyjny BRE-UNIA. W ramach jednej umowy kredytowej łączy on dwie umowy kredytu inwestycyjnego (część pomostową – finansującą koszty kwalifikowane objęte refundacją oraz tzw. część inwestycyjną – finansującą pozostałe koszty kwalifikowane i niekwalifikowane inwestycji) oraz umowę cesji należności z tytułu przyznanego dofinansowania. "Konstrukcja ta umożliwia kompleksową ocenę ryzyka inwestycji i tym samym usprawnia proces decyzyjny po stronie banku. Dla wnioskodawcy oznacza ograniczenie do niezbędnego minimum czasu na zgromadzenie wymaganych środków na całość inwestycji, co klienci niezwykle cenią" - mówi Jarosław Fordoński, dyrektor Wydziału UE w BRE Banku. Oferta BRE Banku skierowana jest zarówno do przedsiębiorstw - dużych oraz z sektora MSP, jak i podmiotów otoczenia biznesu.
Przeczytaj także:
Fundusze Unijne 2007-2013: punkt informacyjny
![Fundusze Unijne 2007-2013: punkt informacyjny [© Syda Productions - Fotolia.com] Fundusze Unijne 2007-2013: punkt informacyjny](https://s3.egospodarka.pl/grafika/fundusze-europejskie/Fundusze-Unijne-2007-2013-punkt-informacyjny-d8i3B3.jpg)
oprac. : Fundusze Europejskie