PKB wzrósł w I kwartale o 7,4 proc.
2007-05-31 19:11
© fot. mat. prasowe
Dane o wzroście gospodarczym w Polsce były nieco lepsze od oczekiwań ekonomistów (7,2-7,3 proc), nie na tyle jednak, by mówić o wielkiej niespodziance.
Przeczytaj także: Składki rentowe nie spadną?
Na przyspieszenie wzrostu gospodarczego złożył się wzrost spożycia indywidualnego (6,9 proc.) i inwestycji (o 29,6 proc.). Wpływ tych czynników na wzrost PKB był następujący -wydatki konsumentów 4,6 proc., wydatki na inwestycje 3,6 proc. Natomiast czynnikiem hamującym wzrost był eksport (-1,1 proc.). Oceny są pomyślne jednak taka struktura wzrostu PKB może wkrótce przełożyć się na wzrost inflacji w Polsce, która do tej pory była bagatelizowana przez RPP. Ważne dane napłynęły z USA. Wzrost gospodarczy w I kwartale zrewidowano do 0,6 proc. (z 1,3). Wzrósł indeks aktywności gospodarczej w regionie Chicago (do 61,7 pkt wobec oczekiwanych 54 pkt).SYTUACJA NA GPW
Wzrosły wszystkie indeksy, wartość obrotów skoczyła do 2,65 mld PLN - hossa pełną gębą. WIG, mWIG i sWIG sięgnęły po nowe rekordy, WIG20 jeszcze trochę do tego brakuje. Ale w takiej atmosferze rekord indeksu blue chips może paść choćby i jutro. Na jedną taniejącą spółkę przypadły 4,5 drożejących, a w grupie rosnących papierów znalazły się wszystkie spółki z WIG20. Najsłabiej spisały się papiery KGHM (wzrost o 0,1 proc.), ale one swój wielki dzień miały wczoraj - teraz kurs walczy z oporem na 118 PLN.
Szeroki wzrost i wielkość obrotów potwierdzają kto ma przewagę na rynku, nie ma o czym dyskutować. Przydałoby się oczywiście potwierdzenie zwyżki także na jutrzejszej sesji, bo jedynym co budzi niepokój to właśnie ta sielska atmosfera. Do niczego innego nie można się przyczepić - zagrożenia (inflacja) pozostają w sferze hipotez.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce