ECB: główna stopa procentowa zostanie podniesiona?
2007-06-04 11:23
© fot. mat. prasowe
W tym tygodniu zabraknie ważniejszych publikacji makroekonomicznych z Polski. Wydarzeniem tygodnia będzie zaś posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.
Przeczytaj także: Amerykański rynek pracy: dziś najnowsze dane
Nie mniej decyzja ECB jest praktycznie pewna - główna stopa procentowa zostanie podniesiona z 3,75 do 4,00 proc., a inwestorzy spodziewają się znaleźć w komunikacie ECB po posiedzeniu zapowiedź dalszego zacieśniania polityki pieniężnej.Ponadto we wtorek dowiemy się jak wyglądała sprzedaż detaliczna w strefie euro, ale to będą dane za kwiecień. W piątek, kiedy aktywność inwestorów w Polsce będzie zapewne znikoma z powodu czwartkowego święta, poznamy też bilans handlowy USA (także w kwietniu). We wtorek jeszcze indeks ISM w sektorze usług w USA może wpłynąć na rynki finansowe.
SYTUACJA NA GPW
W piątek indeks WIG zyskał kolejne 1,6 proc. i pobił historyczny rekord notowań z czwartku. Tym razem jednak dobre zachowanie głównego indeksu wynikało przede wszystkim z zainteresowania akcjami blue chips, a przede wszystkim papierami banków (WIGBanki wzrósł o 2,25 proc.). Wydarzeniem piątkowej sesji był bowiem wzrost WIG20 o 2,4 proc. - tym samym indeks znalazł się najwyżej w historii pokonując szczyt z początku maja. To ostatni ważny indeks, który pobił rekord hossy - korekta z początku maja definitywnie została zakończona, być może przy udziale kapitału zagranicznego (sądząc po zachowaniu WIG20).
Mankamentem są natomiast obroty, których wartość na całym rynku akcji tylko w czwartek przekroczyła 2 mld PLN. Nie jest to już ten sam entuzjazm, który pchał ceny akcji w marcu czy kwietniu.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Bardzo dobre dane z rynku pracy pozwoliły inwestorom uwierzyć w ożywienie amerykańskiej gospodarki. W piątek Dow Jones zyskał 0,3, a S&P 0,4 proc. i obydwa indeksy znalazły się najwyżej w historii. Nasdaq także wzrósł o 0,4 proc. i poprawił rekord hossy, ale aby poprawił rekord z 2000 roku musiałby wzrosnąć jeszcze o prawie 100 proc.
Indeks giełdy w Brazylii wzrósł o 2,2 proc., w Argentynie o 0,3 proc., w Meksyku o 1,7 proc. - wszędzie padły rekordy wszech czasów.
Japoński Nikkei zyskał 0,1 proc., ale w trakcie notowań był znacznie wyżej. Kospi bez żadnych problemów wzrósł o 1,2 proc. a Hang Seng 0,8 proc.
Wyprzedaż trwa w Chinach - indeks CSI 300 spadł o 7,2 proc. (o 15 proc. przez cztery dni), Shanghai Composite spadł dziś o 8,4 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce