ECB: główna stopa procentowa zostanie podniesiona?
2007-06-04 11:23
Przeczytaj także: Amerykański rynek pracy: dziś najnowsze dane
PROGNOZA GIEŁDOWA
Można byłoby mieć nadzieję na kolejną sesję wzrostu na GPW, gdyby nie niepokojące zachowanie indeksów na chińskich rynkach. Do tej pory przecena w Chinach była przez inne rynki ignorowana. Czy tak samo będzie, po dzisiejszym ponad 7-proc. spadku?
Jakiś niepokój może się wkraść w serca inwestorów na świecie, choć oczywiście sam problem dotyczy przede wszystkim chińskich spekulantów, którzy podnieśli wartość indeksów trzykrotnie przez ostatnie 10 miesięcy. Można też zaryzykować twierdzenie, że nasi inwestorzy spodziewali się lepszej sesji w USA, nie mniej nie jest to jeszcze powód do sprzedaży akcji.
Wobec braku ważniejszych impulsów zakładamy neutralne zachowanie GPW na dzisiejszej sesji. Do chińskiej wyprzedaży możemy przyłączyć się dopiero, gdy zrobią to także inne rynki akcji. Słowem - dziś bez rewelacji.
WALUTY
Od rana, złotówka pozostaje na poziomie 2,82 PLN za dolara i 3,80 PLN za euro, które osiągnęła w piątek po południu w wyniku osłabienia amerykańskiej waluty na rynkach zagranicznych. Przełamała tym samym trendy spadkowe, które trwały cały maj i w najbliższych dniach możemy się spodziewać umocnienia złotego zwłaszcza, że drożeje euro w oczekiwaniu na środową decyzję ECB w sprawie stóp. Z drugiej strony, warto pamiętać, że czerwiec jest z reguły słabym miesiącem dla polskiej waluty, bowiem inwestorzy zagraniczni otrzymują w nim dywidendy z zysków spółek za ubiegły rok.
Tydzień na rynkach zagranicznych rozpoczął się spokojnie. Dolar pozostaje w relacji z euro i jenem na piątkowych poziomach, odpowiednio 1,35 USD i 122 JPY. Warto przypomnieć, że wspomniany kurs pary USD/JPY jest najwyższy od 5 lat.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce