eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDziś inflacja PPI w strefie euro

Dziś inflacja PPI w strefie euro

2007-06-04 11:20

Przeczytaj także: WIG i MWIG40 znowu ustanowiły rekordy

Nowe rekordy na początek miesiąca

W piątek nie widać był specjalnej chęci do zwyczajowej, przedweekendowej, korekty na rynku walutowym. Złoty nieznacznie, ale jednak tracił idąc za spadającym kursem EUR/USD. Dopiero zmiana kursu dolara na rynkach światowych po publikacji danych makro w USA pozwoliła na niewielkie zresztą umocnienie naszej waluty. Potem nastąpił (podobnie jak na rynkach światowych) okres nerwowych zmian kierunków, ale po 16.00 nasza waluta zaczęła się wzmacniać i zakończyła dzień całkiem solidnym umocnieniem do dolara i euro. Ciekawe było to, że umocnienie nastąpiło mimo tego, że spadł kurs EUR/USD.

Gdyby nie to, że złoty się wzmocnił w piątek i do tego po 16.00, kiedy znacznie spadła płynność rynku, to powiedziałbym, że wzrost popytu na akcje umacnia naszą walutę. Jednak w tej sytuacji należy przed stawianiem prognozy na dłuższy okres zachować ostrożność. Zobaczymy jak kursy będą się dzisiaj zmieniały, a szczególnie jaka będzie korelacja z kursem EUR/USD. Być może jednak przed środowym posiedzeniem ECB euro i złoty po prostu będą się wzmacniały w oczekiwaniu na podwyżkę stóp w strefie euro.

Popatrzmy na rynek akcji. W piątek GPW poszła tropem innych rynków europejskich nie zwracając uwagi na kolejne, duże spadki indeksów w Chinach. Gracze nie przejęli się stosunkowo słabym zamknięciem czwartkowej sesji w USA. Indeksy rosły, a ton nadawał sektor bankowy (pod wodzą Pekao) i surowcowy. Rósł nawet kurs KGHM, mimo że media informowały o problemach z dywidendą (ktoś pomylił się w dzieleniu zysku na akcje i być może WZA będzie powtórzone), a związki zawodowe zapowiedziały akcje protestacyjne. Nic dziwnego, że ją zapowiedziały, bo kolejny raz spółkę pozbawia się zysków skazując na zaciąganie kredytów i hamując wzrost płac. Rósł również, mocniej niż w reszcie Europy, węgierski indeks BUX (od strony technicznej wygląda doskonale), co potwierdza, że od czwartku rynkami regionu zainteresował się większy kapitał.

Na godzinę przed publikacją danych makro z USA popyt pociągnął indeksy na północ podprowadzając WIG20 do poziomu ustalonego na początku maja rekordu. Przy tak dobrych nastrojach to było typowe zachowanie funduszy. Jeśli dane są dobre to doprowadzają do bardzo dużego wzrostu, a jeśli złe to sprzedają z wyższych poziomów. Dane były mieszane, ale uznane za dobre dla akcji co zwiększyło wzrosty indeksów w Eurolandzie i umocniło nasz rynek. Padły kolejne rekordy WIG i MWIG40, a WIG20 po raz pierwszy od miesiąca ustanowił nowy rekord wszech czasów.

Dzisiaj jedynym zagrożeniem dla posiadaczy akcji jest to, że WIG i MWIG40 są bardzo technicznie wykupione, co powinno niedługo doprowadzić do realizacji zysków. Jednak WIG20 wykupiony jeszcze nie jest, więc może nadal rosnąć. Nie zanosi się, żeby dzisiaj przed sesją na rynkach amerykańskich coś zmusiło podaż do zwiększenia aktywności.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: