Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej: bezrobocie w maju wyniesie 13 proc.
2007-06-04 18:52
Przeczytaj także: ECB: główna stopa procentowa zostanie podniesiona?
Nerwowa sesja w Chinach była sygnałem do wyprzedaży w Europie, ale o doszukiwanie się analogii do paniki z przełomu lutego i marca jest pozbawione sensu. Reakcja europejskich giełd była znacznie łagodniejsza i pokazuje, że liczono się z przeceną nienaturalnie drogo wycenianych chińskich spółek. Rozpoczęta w ubiegłym tygodniu korekta na Chińskim rynku akcji pogłębiła się - ndeks Shanghai Composite Index stracił w poniedziałek blisko 8 proc. Za oceanem również potraktowano "chińską kwestię" z dużym dystansem - po danych o zamówieniach w przemyśle wszystkie główne indeksy rozpoczęły tydzień pod nieznacznie poniżej kreski.WALUTY
Złotówka mocno podrożała pod koniec zeszłego tygodnia i po wybiciu ze spadkowego trendu w relacji z dolarem kontynuuje wzrosty. Zyskała dzisiaj 0,4 proc. i w ciągu dnia amerykańska waluta była do kupienia za 2,81 PLN. Przyczyną spadku kursu USD/PLN jest przecena amerykańskiej waluty na szerokim rynku- dolar tracił dzisiaj do euro przed środową decyzją ECB dotyczącą stóp procentowych. Przed dalszymi spadkami obroniły się natomiast waluty europejskie. Funt i frank zyskały po 0,3 proc. i po południu były do kupienia za odpowiednio 5,61 PLN i 2,30 PLN. Obroniły tym samym trendy wzrostowe i w najbliższych dniach można spodziewać się ich dalszej aprecjacji. Po przełamaniu w piątek wsparcia trendu wzrostowego, euro zyskało dzisiaj tylko 0,1 proc.
Na rynkach zagranicznych tanieje dolar. Do euro stracił dzisiaj 0,3 proc., w wyniku spekulacji, że po środowym posiedzeniu ECB transakcje typu carry trade staną się bardziej opłacalne. Tyle samo amerykańska waluta straciła do jena, który odreagował po ostatnim znacznym osłabieniu, kiedy japońska waluta była najtańsza od prawie 5 lat. Przy rekordowych poziomach giełd na całym świecie, to odreagowanie powinno być tymczasowe.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce