Produkty strukturyzowane - mity i rzeczywistość
2007-06-06 09:35
Przeczytaj także: Dlaczego powstały instrumenty strukturyzowane?
Czynniki ryzyka:
- Zmiany cen, poziomu lub stóp zwrotu aktywów podstawowych,
- Zmiany kursów walut, w przypadku aktywów zagranicznych,
- Zmiany stóp procentowych,
- Niska płynność lub brak rynku,
- Obniżenie ratingu kredytowego emitenta lub jego niewypłacalność,
- Destabilizacja sytuacji politycznej,
- Kryzys ekonomiczny,
- Niekorzystne zmiany prawa.
Polski rynek produktów strukturyzowanych
Produkty strukturyzowane coraz pewniej zadomawiają się na polskim rynku. Prym w ich wprowadzaniu wiodą banki zagraniczne posiadające odpowiednie doświadczenie w tworzeniu tego rodzaju struktur. Istotną rolę w tworzeniu wielu produktów odgrywa międzynarodowa sieć oddziałów tych banków. Dotyczy to w szczególności produktów opartych na aktywach notowanych na różnych rynkach, jak indeksy giełdowe czy ceny towarów.
Przykładem jest "Magiczna Trójka", 3-letnia obligacja strukturyzowana powiązana z rynkiem akcji, pieniężnym, towarowym oraz nieruchomości. Nad składem portfela inwestycyjnego pracowali specjaliści zatrudnieni w oddziałach Deutche Banku na świecie i w efekcie zbudowali trzy różne dobrze zdywersyfikowane portfele składające się z 10 aktywów, każdy o innym charakterze. Czego tam nie ma? Są tam amerykańskie indeksy DJ Euro STOXXSM50 i S&P500, japoński indeks Nikkei 225, kontrakty na miedź i aluminium na Londyńskiej Giełdzie Metali, kontrakty na ropę naftową zawarte na NYMEX, europejski indeks nieruchomości, niemiecki indeks rynku pieniężnego oraz indeks naszej giełdy - WIG20.
W dniu wykupu inwestor partycypuje w zyskach portfela, który uzyskał najwyższą stopę zwrotu. "Magiczna Trójka" jest pierwszą emisją obligacji strukturyzowanych na rynku polskim, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych od 25 sierpnia 2006 roku. Dzięki płynności rynku inwestorzy będą mogli wyjść z inwestycji przed terminem zapadalności. Polski rynek giełdowy wzbogacił się o nowy produkt dostępny dla szerokiej rzeszy inwestorów ze względu na stosunkowo niski nominał. Nie bez znaczenia jest tu wysoka wiarygodność emitenta Deutche Bank AG, który posiada rating na poziomie AA- wg S&P oraz Fitch Ratings.
Oprócz obligacji można także zainwestować w lokaty strukturalne emitowane przez banki w oparciu o prawo bankowe. Specjaliści banków oferują klientom profity płynące z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek światowych, czy wzrostu cen surowców. Jak deklarują bankowcy, dają ona możliwość uzyskania zwrotu z inwestycji, na znacznie wyższym poziomie, niż oprocentowanie tradycyjnych lokat bankowych. Jednakże, gdyby oczekiwania co do wzrostu gospodarek czy surowców nie sprawdziły się, inwestor nie poniesie straty nominalnej zainwestowanej sumy, gdyż bank gwarantuje zwrot zainwestowanego kapitału. Może też dodać "na otarcie łez" 3 proc odsetek, w zależności od wyboru wariantu lokaty. Tu należy zaznaczyć, że gwarancja zwrotu 100 proc. kapitału, jak też odsetek dotyczy tylko dnia wykupu. Istnieją również produkty strukturyzowane, które niejako na przekór złemu losowi pozwalają zarabiać na rynkach spadkowych. Wbudowana opcja put powoduje uzyskiwanie przychodów przy spadku kursów aktywów bazowych.
Przeczytaj także:
Instrumenty strukturyzowane: schemat budowy
oprac. : Kancelaria Prawna Skarbiec
Więcej na ten temat:
produkt strukturyzowany, instrumenty strukturyzowane, obligacje strukturyzowane, obligacja zerokuponowa