Rynki finansowe 04.06-08.06.07
2007-06-08 18:20
Przeczytaj także: Rynki finansowe 28.05 - 01.06.07
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Krajowy rynek papierów dłużnych ruszył wreszcie z miejsca. W ślad za rosnącą rentownością obligacji na świecie i w Polsce poszła ona w górę. Jeśli kapitał zagraniczny ma zostać w Polsce, a nie uciekać do USA, musi zostać do tego zachęcony. W piątek rentowność papierów 10-letnich wynosiła 5,38 proc. 8 pkt wyżej niż przed tygodniem, ale już tylko kilkanaście punktów powyżej rentowności możliwej do uzyskania w USA. Posiadaczy kredytów zainteresuje wiadomość o wzroście stóp WIBOR – stopa trzymiesięczna wynosiła w piątek 4,47 proc. wobec 4,44 proc. przed tygodniem.
Zagraniczne rynki
Dane z amerykańskiego rynku pracy, które wskazują, że koszty zatrudnienia rosną szybciej niż wydajność, przyczyniły się do wzrostu rynkowych stóp procentowych w USA. W piątek rentowność 10-letnich obligacji osiągnęła poziom 5,25 proc. Poziom na tyle wysoki (przed tygodniem było to 4,94 proc.), że znalazło się wielu chętnych na te papiery. Po południu naszego czasu było to już 5,12 proc., ale i tak jest to najwyższa wartość od sierpnia minionego roku. Inwestorzy dopuszczają możliwość wzrostu stóp procentowych w USA ustalanych przez bank centralny.
Również w Europie rosła rentowność obligacji. Papiery 10-letnie dawały w piątek już 4,62 proc. zysku wobec 4,41 proc. przed tygodniem. Także w tym wypadku rentowność jest najwyższa od 4,5 roku, ponieważ inwestorzy spodziewają się kolejnych podwyżek stóp procentowych.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
W skali tygodnia WIG spadł o 2,56 proc., WIG20 o 2,46 proc., mWIG o 3,5 proc., a sWIG o 2,07 proc. Rozmiary spadku były znacznie większe w piątek rano, ale inwestorzy wykorzystali poranną przecenę do dokupienia akcji, w czym pomagało im dobre otwarcie w USA. Nie mniej sytuacja wygląda na poważną, nawet jeśli piątkowy przebieg notowań może wlać nieco optymizmu w serca inwestorów. Przyczyny spadków nie są błahe – Europa naśladuje zachowanie inwestorów przy Wall Street, gdzie bardzo szybko rośnie rentowność obligacji, odżywają także obawy o inflację. Wzrost inflacji przy relatywnie słabej gospodarce (przed rokiem amerykański PKB rósł o ponad 6 proc., teraz o 0,6 proc.) jest dużym czynnikiem ryzyka.
Przecenie w Warszawie najmocniej przysłużyły się akcje KGHM (w dół o 7,4 proc.), Pekao (4,2 proc.), PKO BP (7,9 proc.). Statystykę poprawiał PKN (wzrost o 6,3 proc.).
W nadchodzącym tygodniu 60 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się spadku WIG20, a 27 proc. wzrostu.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce