eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeGPW: indeksy małych i średnich firm traciły najbardziej

GPW: indeksy małych i średnich firm traciły najbardziej

2007-06-11 11:24

GPW: indeksy małych i średnich firm traciły najbardziej

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Dopiero w piątek poznamy dane o inflacji w USA, które wydają się teraz najbardziej istotną liczbą dla rynków finansowych. W środę poznamy inflację za maj w Polsce.

Przeczytaj także: Wzrost gospodarczy zwolni do 2010 roku?

I właśnie od środy rozpocznie się seria bardzo ważnych publikacji makroekonomicznych. Tego dnia także sprzedaż detaliczna w USA. W czwartek z kolei zmiany cen produkcji przemysłowej w Stanach. Dla posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich ważna będzie decyzja banku centralnego Szwajcarii co do stóp procentowych. W piątek z kolei inflacja w USA i zmiany cen produkcji. Te ostatnie dane wydają się dziś kluczowe dla rynków finansowych, ponieważ ostatni wzrost rentowności obligacji - powodowany obawami o wzrost inflacji - wywołał wielkie zamieszanie na giełdach całego świata. Publikacja danych powinna przynieść nieco uspokojenia.

SYTUACJA NA GPW


Piątek okazał się bardzo ważnym dniem dla GPW, choć można było się spodziewać, że "śródweekendowa" sesja nie będzie należała do interesujących.

Na początku notowań mieliśmy bardzo głębokie spadki indeksów - WIG20 tracił ponad 2 proc., a indeksy małych i średnich firm nawet bardziej.

Około południa pokazał się bardzo duży popyt. Między 12. i 13. przeprowadzono transakcje o wartości 0,5 mld PLN (WIG20), które pozwoliły inwestorom uwierzyć, że rynek jest i będzie broniony przed głębszą przeceną. Do końca dnia straty były odrabiane, choć indeksy nie zdołały już wyjść na plus.

Takie zachowanie rynku raz jeszcze obrazuje jego siłę, ale zarazem nie zamyka możliwości pogłębienia korekty, ponieważ luka bessy z początku notowań nie została zakryta, a obawy pozostały.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Po trzech dniach spadków, które zabrały indeksom giełd amerykańskich ponad 3 proc. wartości, piątek przyniósł poprawę nastrojów. Dow Jones wzrósł o 1,2 proc., a S&P 1,1 proc. dzięki danym o niższym niż się spodziewano deficycie handlowym. Słaby dolar wspomaga eksport, a przeszkadza importerom, składając się na poprawę kondycji gospodarki. Nasdaq wzrósł o 1,3 proc.

Indeks giełdy w Brazylii wzrósł o 0,5 proc., w Argentynie podobnie, w Meksyku o 0,9 proc.

Japoński PKB wzrósł w I kwartale o 3,3 proc. zamiast oczekiwanych 3,2 proc. i dzięki temu Nikkei zyskał 0,3 proc. Kospi spadł o 0,6 proc., a Hang Seng wzrósł w takim samym stosunku.

Shanghai Composite zyskał 2,1 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: