Deficyt handlowy w USA spadł
2007-06-11 11:50
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Silne umocnienie dolara na świecie, rosnąca rentowność amerykańskich obligacji, jak również wzrost awersji do ryzyka, przekłada się na osłabienie złotego. Piątkowe wzrosty na EURPLN były kontynuowane w okolice 61,8% zniesienia fib całości ostatniej dużej fali spadkowej. W dalszym ciagu widzielibysmy potencjał do dalszych wzrostów na EURPLN. Kupowalibyśmy EURPLN w okolicach wsparć, na przykład w okolicy 3,8230. Widzielibyśmy możliwość osłabienia się złotego w okolice 3,87, gdzie przebiega linia trendu spadowego. Istotnym oporem wynikajacym z projekcji 141,4% ostatniego ruchu korekcyjnego jest poziom 3,6335.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Piątkowe dane na temat produkcji przemysłowej pokazały spadek w kwietniu o 2,3% w ujęciu miesiąc do miesiąca. Dolar umocnił się istotnie w stosunku do euro w ciągu całego dnia. Coraz niższe szczyty obserwowane na wykresie dziennym przemawiają za możliwością kontynuacji spadków. naruszona została również szybsza linia trendu wzrostowego na eurodolarze, co przemawia za rozszerzeniem fali korekcyjnej. W dalszym ciagu preferowalibysmy długie pozycje w dolarze, najchętniej otwierane w okolicach 1,3370. Sadzimy, że bardzo mozliwy jest test okolic 1,3300 i spadek na EURUSD w okolice 1,3270, gdzie znajduje się wsparcie wynikajace z 50% zniesienia fib całości fali wzrostowej z poziomu 1,2865. Dziś istotnym wydarzeniem będzie wystąpienie szefa ECB, Jeana-Claude Tricheta.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
W dalszym ciągu sytuacja na GBPUSD wskazuje na możliwość kontynuacji spadków. Spodziewamy się, że poziom 1,9600 będzie testowany. Podobnie, jak na eurodolarze, i tutaj została naruszona szybsza linia tednu. Zajmowalibyśmy krótkie pozycje w funtdolarze na podejściach w okolice 1,9670/80, licząc na umocnienie się dolara w okolice 1,9610, skąd może nastąpić jakieś odbicie kursu. W rejonie 1,9610 nastapi również zrównanie się fali korekcyjnej c w 78,6% z falą korekcyjną a całości ruchu spadkowego z poziomu 2,0130. W dniu dzisiejszym zapoznamy się z danymi na temat inflacji PPI.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Dla USDJPY opublikowane były istotne dane na temat PKB. Wzrost gospodarczy w I kwartale wyniósł 0,8% a więc był zgodny z oczekiwaniami. Natomiast licząc rok do roku wzrost wyniósł 3,3%. Samej publikacji danych towarzyszyło niewielkie umocnienie jena. Wzrost ten był jednak niższy niż PKB w czwartym kwartale 2006 roku. Z ostatnich komentarzy Watanabe dowiedzieliśmy się, że nie widzi on obecnie ryzyka natychmiastowej likwidacji carry-trade’a. W czasie sesji azjatyckiej obserwowaliśmy bardzo mały zakres ruchu na dolarjenie. Dość istotne umocnienie się dolara w piątek spowodowało powrót kursu w okolice 121,80. Widzielibysmy możliwość dalszego osłabiania się jena, dltego próbowalibyśmy wznawiać długie pozycje w USDJPY na poziomie 121,40/50.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2