eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweInwestowanie: nowe trendy

Inwestowanie: nowe trendy

2007-06-11 12:48

Ryzyko to jedno z podstawowych pojęć finansów i analizy finansowej, które determinuje decyzje inwestorów na rynku finansowym. Każdy z graczy przed ulokowaniem własnych środków powinien uwzględnić szereg czynników w budowaniu własnych systemów transakcyjnych. Korzystna sytuacja fundamentalna gospodarki w połączeniu ze stabilizacją polityczną pozwala w znacznym stopniu zredukować ryzyko inwestycyjne.

Przeczytaj także: Open Finance: prognozy na rok 2011

Mimo to sugerowalibyśmy inwestorom dokładnie poznać uwarunkowania o charakterze makroekonomicznym poszczególnych gospodarek, gdyż to właśnie te czynniki przekładają się na wzrost wartości aktywów danego kraju pozwalając osiągnąć wysoką stopę zwrotu z inwestycji. Wiedza taka umożliwia dywersyfikację portfela w wymiarze międzynarodowym. Podjęcie decyzji inwestycyjnej wymaga postępowania według odpowiednich zasad i znajomości technik pozwalających na określenie opłacalności alternatywnych rozwiązań. Celem artykułu jest zarysowanie alternatywnych możliwości oraz wskazanie nowych trendów korzystnych inwestowaniu.

Korzystne uwarunkowania makroekonomiczne polskiej gospodarki sprzyjają lokowaniu środków na rynku kapitałowym. Pozytywnym sygnałem jest wzrost świadomości inwestycyjnej Polaków, co przekłada się na znaczny napływ środków na warszawski parkiet oraz do funduszy inwestycyjnych. Nie ulega wątpliwości, że wzrastają możliwości i pojawiła się cała gama nowych instrumentów, co znajduje przełożenie głównie w dynamicznym rozwoju rynku instrumentów pochodnych. Z drugiej jednak strony dokonywanie lokat własnych oszczędności w długim horyzoncie czasowym należy poprzedzić przeprowadzeniem dogłębnej analizy uwarunkowań makroekonomicznych. Każdy inwestor powinien określić swoje cele, horyzont czasowy i akceptowany poziom ryzyka.

Pula korzystnych publikacji danych makroekonomicznych z Polskiej gospodarki nie przesądza o braku zagrożeń dla nastroju inwestorów na naszym rynku kapitałowym. O ile nasza waluta w niewielkim stopniu zdaje się reagować na pojawiające się co jakiś czas niekorzystne sygnały z krajowej sceny politycznej, o tyle widoczna jest duża zależność notowań rodzimej waluty oraz zachowania głównych indeksów na rynkach międzynarodowych. Faktem jest, że inwestorzy wciąż pamiętają wydarzenia z przełomu lutego i marca, kiedy napięcia na rynku azjatyckim wywołały falę wyprzedaży walut rynków wschodzących. Podobna sytuacja miała miejsce w połowie kwietnia, kiedy kolejne niepokoje wokół chińskiej gospodarki przełoży się na pogorszenie nastrojów na rynkach wschodzących i wyprzedaż aktywów emerging markets. Z kolei w maju nastroje inwestorów popsuły doniesienia o destabilizacji politycznej w Turcji, która okazała się być impulsem do wycofania kapitału z rynków naszego regionu.

Dodam, że wciąż obecne jest zagrożenie pogorszenia koniunktury na parkiecie w Chinach. Niewykluczone, że nastroje inwestorom na warszawskim parkiecie może na jakiś czas popsuć odpływ kapitału zagranicznego z naszego rynku, wywołany zmianą oczekiwań odnośnie stóp procentowych w amerykańskiej gospodarce. Powoduje to wzrost rentowności dłużnych papierów wartościowych, a to przyciąga do Stanów Zjednoczonych kapitał lokowany wcześniej miedzy innymi na naszym rynku.
Przeczytaj także: Inwestowanie - nowe trendy Inwestowanie - nowe trendy

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: