Aktywa TFI wzrosły w maju o 7,5 proc.
2007-06-11 20:10
Przeczytaj także: GPW: indeksy małych i średnich firm traciły najbardziej
Inwestorzy z europejskich parkietów nie dają za wygraną i wyraźnie nie chcą dopuścić do korekty. W poniedziałek byki powróciły do gry w dobrej kondycji po pięciu spadkowych sesjach. Początkowo pomógł zwyżkowy dzień na giełdach w Azji, gdzie okazało się, że tempo rozwoju japońskiej gospodarki przewyższyło oczekiwania analityków. W Europie w dalszym ciągu dużych emocji dostarczają fuzje i przejęcia, a ten tydzień może należeć do branży surowcowej. Analitycy wiodących banków inwestycyjnych zwracają uwagę, że konsolidacja branży wydobywczej jest jedynie kwestią czasu. W poniedziałek indeksy ciągnęły w górę BHP Billiton posiadający największą sieć kopalń oraz ThyssenKrupp, który według agencji Interfax podjął działania zmierzające do przejęcia innych firm produkujących stal. Mocno zachowywała się również branża finansowa, która w ubiegłym tygodniu należała do najsłabszych.WALUTY
Złoty kontynuuje trend spadkowy do głównych walut, w związku z umocnieniem dolara na rynkach zagranicznych. Do amerykańskiej waluty traci 0,2 proc. i o 16:00 kurs pary USD/PLN był na poziomie 2,87 PLN. Zyskują również euro (0,1 proc.) oraz funt (0,2 proc.), który rośnie po dzisiejszej publikacji o inflacji na Wyspach. Tanieje natomiast frank. Szwajcarska waluta silnie traci na szerokim rynku od czwartku, w związku ze wzrostem dochodowości obligacji amerykańskich, co zachęca do ich kupowania za pieniądze pożyczone w Szwajcarii. Kurs pary CHF/PLN spadł o 0,2 proc. do poziomu 2.32 PLN.
Spadki złotego wynikają z odwrócenia inwestorów od rynków wschodzących. Perspektywa wysokiej inflacji i wyższych stóp procentowe w Stanach i Europie zachodniej rodzi obawy o odpływ kapitału z krajów rozwijających się.
Na rynkach zagranicznych drożeje dolar (do euro zyskał 0,2 proc.) oraz jen. Japońska waluta drożeje po interwencji Banku Nowej Zelandii, który skupował jena reagując na jego 20-procentowy spadek od początku roku w relacji z dolarem nowozelandzkim.
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
![Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje](https://s3.egospodarka.pl/grafika/komentarz-gieldowy/Warszawska-gielda-mocno-zareagowala-na-sankcje-A0LuJ3.jpg)
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce