GUS: inflacja w Polsce w maju
2007-06-13 11:40
© fot. mat. prasowe
Obok informacji GUS o zmianie cen w maju inwestorzy dostaną także dane o wzroście sprzedaży detalicznej w USA i o zapasach przedsiębiorstw.
Przeczytaj także: Insiders mniej aktywni
Jeśli chodzi o inflację w Polsce to raczej nie należy spodziewać się niespodzianek. Rynek oczekuje, że zmiana cen wyniosła 2,1 proc. w stosunku rocznym - takie uśrednione prognozy pochodzą od ekonomistów (ISB), na początku miesiąca taką prognozę przedstawiło także Ministerstwo Finansów. Odchylenie od prognoz byłoby rozczarowaniem, zwłaszcza gdyby inflacja rosła jednak szybciej. Natychmiast ożywiłoby to dyskusję o wysokości stóp procentowych.Sprzedaż detaliczna w USA interesuje inwestorów, ponieważ gospodarka USA utrzymuje się w formie właśnie dzięki konsumpcji. Przekonamy się czy słaby rynek nieruchomości nie zdławił ochoty Amerykanów do wydawania pieniędzy.
SYTUACJA NA GPW
Wczorajsza sesja mogła dać odpowiedź o faktyczną kondycję rynku akcji. Inwestorzy nie mieli bowiem - do czasu otwarcia giełd w USA - żadnych czytelnych wskazówek z zewnątrz (z innych rynków), nie napływały także żadne kluczowe dane makroekonomiczne.
W takich warunkach WIG spadł o 0,8 proc., a MACD na wykresie dziennym wygenerował sygnał sprzedaży. Pocieszeniem dla posiadaczy akcji może być spadek obrotów na wczorajszej sesji, ale wiele wskazuje za rozpoczęciem średnioterminowej korekty na GPW. WIG20 spadł o 1,2 proc., a tutaj sygnał sprzedaży jeszcze nie padł (choć brakuje do tego naprawdę niewiele). Indeks ciągnęły w dół akcje PKN (spadek o 4,4 proc.) i Pekao (2,7 proc.).
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Rynek akcji w USA nie wygląda dobrze. Wczoraj Dow Jones spadł o 1 proc. i choć utrzymał się powyżej poziomu "dołka" z czwartku, jego sytuacja techniczna wygląda źle. S&P spadł o 1,1 proc. i jest w analogicznej sytuacji - kolejna sesja przeceny może wywołać emocjonalną reakcję inwestorów. Tymczasem rentowność obligacji amerykańskich wzrosła do 5,27 proc. - poziomu najwyższego od pięciu lat. To zły znak dla rynku akcji.
W Brazylii indeks spadł o 1,9 proc., w Argentynie o 0,7 proc., tak samo w Meksyku.
W Azji spadki były intensywnie nadrabiane w drugiej części notowań. Nikkei stracił tylko 0,2 proc., Kospi 0,5 proc., Hang Seng 0,1 proc. Shanghai Composite wzrósł o 2,6 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce