Dziś produkcja przemysłowa i ceny produkcji w USA
2007-06-14 10:25
© fot. mat. prasowe
W czwartek Narodowy Bank Szwajcarii podejmie decyzję co do stóp procentowych najprawdopodobniej kolejny raz je podnosząc. Dzisiejsza "GP" radzi nadal zadłużać się we frankach.
Przeczytaj także: GUS: inflacja w Polsce w maju
Średnie oprocentowanie kredytów we frankach szwajcarskich różni się - uwzględniając obecną podwyżkę - o ok. 1,6-1,8 pkt proc. od kredytów złotowych. Uwzględniając koszty spreadu walutowego nawet mniej. Kilka tygodni temu prezes SNB ostrzegł posiadaczy kredytów we frankach, przed możliwym wzrostem notowań szwajcarskiej waluty.Rynki finansowe będą jednak dziś żyły informacjami o produkcji przemysłowej i o cenach produkcji w USA. Poznamy także inflację w Niemczech i sprzedaż detaliczną w U.K.
SYTUACJA NA GPW
Wczorajsza sesja wskazuje na dużą polaryzację rynku - jednocześnie w górę szła stosunkowo wąska grupa spółek z WIG20, lecz indeksy mWIG i sWIG nieznacznie traciły na wartości. Z tej statystyki najważniejsze jest jednak to, że więcej spółek drożało (148) niż taniało (117), a w dodatku na drożejące akcje przypadło pięciokrotnie więcej obrotów niż na taniejące.
Wzrost WIG20 zapewniły KGHM (2,6 proc.) i Orlen (2,1 proc.), a także PKO BP (wzrost o 2,7 proc. przy słabych obrotach) i BZ WBK (3,5 proc.). Wzrostowa sesja była możliwa dzięki dobrej postawie innych giełd europejskich i - pod koniec notowań - rynków w USA.
Wciąż obserwujemy bardzo wysoką zmienność, ale obraz rynku nie jest klarowny. Na przemian występują na nim to groźnie wyglądające spadki, to spore zwyżki.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Wczorajsze dane o sprzedaży detalicznej w Stanach bardzo poprawiły nastroje inwestorów (może nawet za bardzo). S&P zyskał 1,5 proc, a Dow Jones 1,4 proc.- oba przy wysokich obrotach. Tym samym, druga fala spadków została zatrzymana bardzo szybko i wydaje się, że jest jeszcze miejsce do kontynuacji korekty, tym bardziej, że giełdy amerykańskie rosną od trzech miesięcy i nie doczekaliśmy się w tym czasie większej przeceny. Patrząc od strony analizy technicznej, wspomniane indeksy natknęłyby się na silne poziomy wsparcia 5 proc. niżej, gdzie powinny dojść przy mniej sprzyjających publikacjach danych makroekonomicznych. W Azji, giełdy podążają za rynkiem amerykańskim. Nikkei zyskał 0,6 proc., a Hang Seng 1,09 proc. Spadały natomiast ceny akcji w Szanghaju. Po ponad tygodniowych wzrostach indeks Shanghai Composite spadł o 0,5 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce