eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeUSA: indeks NAHB najniższy od 16 lat

USA: indeks NAHB najniższy od 16 lat

2007-06-19 10:48

Przeczytaj także: Osłabienie jena pomaga emerging markets

Godzinę przed rozpoczęciem sesji w USA dowiemy się ile w maju w USA rozpoczęto budów domów i ile wydano zezwoleń na budowy domów. Co prawda najważniejsza dla oceny stanu rynku nieruchomości jest sprzedaż domów, a dokładnie ich ceny, ale ten raport często wywołuje niezbyt uzasadnione emocje. Oczekiwany jest spadek ilości budów, więc jest pole dla pozytywnej niespodzianki, co umocniłoby dolara i pomogło rynkom akcji, ale pod warunkiem spokojnej reakcji rynku obligacji. Gdyby dane były bardzo złe to dolar ucierpi, ale akcje niekoniecznie, bo rentowność obligacji spadnie.

Rynek czeka na nowe impulsy

W poniedziałek nasz rynek walutowy, podobnie jak rynki światowe, stabilizował się. Kursy głównych walut praktycznie nie reagowały na delikatny wzrost kursu EUR/USD. Jednak po 16.00, kiedy płynność rynku była mała, a kurs EUR/USD zawrócił. nasza waluta zaczęła tracić do dolara i euro, ale nie było to nic poważnego. Można uznać, że nastąpiła korekta piątkowego, poważnego wzmocnienia. Dzisiaj, co prawda dojdzie do publikacji polskich danych makro (o tym niżej), ale kierunek kursów walut ustalony zostanie po publikacji danych z rynku nieruchomości w USA.

Na GPW początek poniedziałkowej sesji był bardzo spokojny, ale po okresie około godzinnego marazmu, kiedy to indeksy trzymały się przy poziomach piątkowego zamknięcia, popyt nabrał śmiałości i indeksy ruszyły na północ. Nadal liderem była KGHM (podstawowym powodem wzrostu była ciągle walka o dywidendę). Po południu nastroje pogorszyły za sprawą osunięcia indeksów na innych giełdach Eurolandu. Widać było jednak, że to nie duża podaż hamuje wzrosty indeksów, a po prostu chęć konsolidacji i czekanie na nowe impulsy. Sesja zakończyła się niewielkimi spadkami i była całkowicie bez znaczenia tym bardziej, że obrót był bardzo mały, co wyraźnie sygnalizuje, że inwestorzy po prostu wstrzymali się z decyzjami.

Dzisiaj o 14.00 dowiemy się, jakie w maju było w Polsce przeciętne wynagrodzenie i wzrost zatrudnienia. Jeśli płace znowu szybko wzrosną to będzie to plus dla gospodarki, ale przyśpieszy perspektywę podwyżki stóp. Nie spodziewam się jednak, żeby ten raport wpłynął na zachowanie indeksów giełdowych. Gracze na rynku walutowym też zresztą większą uwagę zwrócą na to, co będzie się działo na rynkach światowych.

Reakcją na wczorajszy, kolejny wzrost ceny ropy powinna być zwyżka kursów akcji naszego sektora paliowego. Odporność rynku amerykańskiego, który nie poddała się korekcie też będzie sprzyjała naszym bykom. Wydaje się jednak, że bez wyraźnych sygnałów płynących z giełd zagranicznych trudno będzie o duże wzrosty indeksów.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: