Pensje w maju wzrosły o 8,9 proc.
2007-06-19 18:54
Przeczytaj także: GPW: ogromny napływ środków do TFI
Giełdy europejskie otworzyły się na niewielkich plusach, jednak w ciągu dnia traciły. Impulsem do spadków była publikacja indeksu koniunktury instytutu ZEW, która okazała się gorsza od oczekiwań. Zaraz po niej, niemiecki DAX stracił 0,5 proc. W Wielkiej Brytanii indeks FTSE100 spadał za sprawą przeceny sieci sklepów detalicznych. Tesco zanurkowało 3,3 proc. po ogłoszeniu słabszych wyników za pierwszy kwartał, co udzieliło się pozostałym firmom z branży- Marks&Spencer stracił 1,9 proc., a J Sainsbury 0,8 proc. Akcje taniały również we Francji, gdzie indeks CAC40 był już na 0,5 proc. minusie. Sygnałem do odrabiania strat były lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, oraz niezłe otwarcie na tamtejszych giełdach. Podsumowując, mieliśmy w Europie neutralną sesję o niewielkich wahaniach i średnich obrotach.WALUTY
We wtorek inwestorzy oczekiwali na kolejne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, które miały potwierdzić bądź podważyć wczorajszy odczyt wskaźnika optymizmu w branży, który okazał się najniższy od 1991 roku. Tym razem cyfry niewiele wyjaśniły, ponieważ zgodnie z prognozami spadła liczba rozpoczętych budów, ale zrekompensowała to rosnąca ilość pozwoleń na budowę zapowiadająca lekkie ożywienie. Dolar zareagował dość spokojnie osłabiając się nieco względem większości walut, ale kurs EURUSD nie uległ większej zmianie ponieważ pozbywano się również europejskiej waluty.
Wskaźnik ufności inwestorów do niemieckiej gospodarki nieoczekiwanie spadł do poziomu 20,3 z 24 w maju, przy czym analitycy spodziewali się wzrostu do ok. 29 pkt. Niemcy są największą potęgą gospodarczą w Europie i mają duży wpływ na poziom stóp procentowych w strefie euro, które po ostatniej podwyżce wynoszą 4 proc. i są najwyższe od sześciu lat. Złotówce, oprócz zewnętrznych czynników, pomogły rosnące pensje, które w maju były przeciętnie o 8,9 proc. wyższe niż przed rokiem. Za euro płacono po południu 3, 783 PLN, a za dolara 2,822 PLN, czyli o 0,6 proc. mniej niż dzień wcześniej.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce