GUS: dziś produkcja przemysłowa i zmiany cen produkcji
2007-06-20 10:40
Przeczytaj także: GPW: ogromny napływ środków do TFI
PROGNOZA GIEŁDOWA
Trudno mówić dziś o ważnych impulsach dla GPW. Indeksy giełd amerykańskich rozpoczęły dzień od niewielkich spadków, a zakończyły go równie niewielką zwyżką. W Azji mieszane nastroje, rynek walutowy płaski (międzynardowy). Zostajemy z samymi sobą. Może to lepiej.
Złoty umacnia się, a zwykle jest to czynnik sprzyjający GPW. Dane o wzroście wynagrodzeń dają nadzieję na wzrost konsumpcji i zysków spółek, które z tej konsumpcji żyją. Są więc powody, dla których GPW mogłaby zanotować niewielkie zwyżki na otwarciu. Zwłaszcza, że inwestorzy mogą dojść do wniosku, że rynek jest silny, skoro nie ma realizacji zysków, a TFI będą bronić kursów do końca miesiąca, który zarazem kończy półrocze. A wiadomo jak statystyki są ważne dla TFI.
Dane o produkcji wpływu dużego na rynek mieć nie powinny, ale jest duża różnica między "nie powinny" a "nie będą" i dlatego warto je znać.
WALUTY
W ciągu ostatniego tygodnia złotówka umocniła się zarówno w stosunku do dolara, jak i do euro. Kurs pary USD/PLN spadł od 13 czerwca z poziomu ok. 2,90 USD do 2,82 PLN w środę rano. Dzisiaj oczekujemy na publikację kolejnych ważnych danych o polskiej gospodarce - jeżeli okaże się, że produkcja przemysłowa nadal rośnie w zawrotnym tempie kilkunastu procent rocznie, inwestorzy mogą kontynuować zakupy złotego.
Poziom wzrostu cen producentów, pokaże natomiast, ile racji mieli członkowie RPP podkreślający, że majowy skok inflacji był jednorazowym ruchem, a w związku z tym dalsze podwyżki stóp procentowych nie powinny nastąpić wcześniej niż po wakacjach.
Na międzynarodowym rynku dolar jest najsłabszy od dwóch tygodni, co wynika z realizacji zysków na amerykańskiej walucie i z najgorszych od 1991 nastrojów na rynku nieruchomości.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce